Jak se na silnici zviditelnit a nezemřít v podzimních mlhách a plískanicích?


Dne:22.09.2022 | autor: Monika Vojáčková

Jak se na silnici zviditelnit a nezemřít v podzimních mlhách a plískanicích?

Dny se rychle zkracující a v kombinaci s podzimními mlhami se na silnicích významně snižuje viditelnost. Každý, kdo se pohybuje na vozovce, by měl dbát na to, aby byl z dálky vidět. Především chodci a cyklisté, kteří patří dlouhodobě mezi nejohroženější skupinu účastníků silničního provozu.

"Svou viditelnost lze snadno zvýšit výraznou barvou oblečení, vhodné jsou doplňky z fluorescenčních materiálů. Za snížené viditelnosti a v nočních hodinách jsou pak doporučené reflexní prvky, které mohou mít formu pásků nebo odrazek. Vždy je nutné je správně umístit, a to na svrchní část oděvu, ideálně pak na rukávy nebo nohavice ve výšce kolen na straně přivrácené k vozovce," vyjmenovává mluvčí královéhradecké policie Leona Špičanová.

Chodci mají povinnost nosit reflexní prvky podle novely zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, jinak riskují nejen život, ale i dvoutisícovou pokutu:

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retro reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Na kolách odrazky a světla

Například v modrém oblečení je chodec nebo cyklista vidět na vzdálenost pouhých 18 metrů, v červeném oblečení na 24 metrů, zatímco reflexní oblečení řidič spatří ze vzdálenosti 200 metrů! Reflexní prvky tak mohou chodci zachránit život, protože řidič jedoucí rychlostí 90 kilometrů v hodině zastaví nejdříve za 88 metrů.

Na zvýšenou viditelnost by měli dbát nejen chodci, ale i cyklisté. Je dobré připomenout, že povinnou výbavou kola jsou nejen odrazky, ale za snížené viditelnosti i přední světlo bílé a zadní světlo červené barvy. Za silného provozu a umělého osvětlení pouličních lamp ale ani to nemusí být dostačující a je vhodné o reflexní prvky doplnit i cyklistův oděv nebo obuv.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Jak se na silnici zviditelnit a nezemřít v podzimních mlhách a plískanicích?

"Svou viditelnost lze snadno zvýšit výraznou barvou oblečení, vhodné jsou doplňky z fluorescenčních materiálů. Za snížené viditelnosti a v nočních…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt