Od února 2016 platí povinnost chodců nosit reflexní prvky


Dne:26.02.2016 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Od února 2016 platí povinnost chodců nosit reflexní prvky

Chodci mají nově povinnost nosit reflexní prvek, pokud se pohybují mimo obec v horších viditelných podmínkách po krajnici nebo okraji vozovky v místě, kde není zřízené veřejné osvětlení. Tato novela vešla v platnost 20. února letošního roku. Ze začátku bude policie reflexní prvky rozdávat. To proto, aby chodci na svou novou povinnost pro příště nezapomněli a dbali na svou vlastní bezpečnost.

Cílem je především snížení počtu nehod, způsobených tím, že chodec nebyl na silnici dostatečně viditelný a srazilo ho auto. V letech 2012 - 2015 zemřelo na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Viditelný reflexní prvek tak může pomoci zachránit větší počet životů a zároveň sloužit jako prevence.

Kdy se musí nosit reflexní pásky pro chodce

Chodec jdoucí po okraji vozovky, musí mít na sobě reflexní prvek v případě, jde-li mimo obec za snížené viditelnosti a to v místě bez veřejného osvětlení. Bylo by samozřejmě vhodné, kdyby se tato povinnost využívala i v jiných situacích. Např. všude tam, kde řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat. V nejlepším případě by chodci měli reflexní prvky nosit neustále.

Možnosti

Nemusíte si hned kupovat reflexní vestu. Stačí vám například reflexní pásek, umístěný na noze nebo ruce. Ale pozor. Pásek musí být umístěný na končetině, která směřuje do vozovky. Pásek tak bude pro řidiče lépe viditelný. Nemusí však jít nutně o reflexní pásek. Součást některých batohů a oblečení bývá již všitý reflexní prvek, který vám v tomto případě bude stačit. Ale pouze je-li dostatečně viditelný pro ostatní příslušníky silničního provozu. Sehnat reflexní doplňky není nic obtížného. Koupit je můžete například v papírnictvích, prodejnách se sportovními potřebami. Často je seženete i v klasickém supermarketu. A cenově se pohybují od 30 do 100 Kč.

Hrozí vám pokuta

Policejní hlídky budou v prvních případech rozdávat reflexní tašky a pásky, abyste příště zákon již nepoužili. Je to tedy výstraha. Při dalším porušení této nové povinnosti vám hrozí pokuta. A to v rozmezí od nuly do 2 500 Kč.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Už máte přezuto? Povinnost zimních pneu začíná dnes

Pneuservisy jsou otevřeny i v době epidemických omezení, přezujte zimní pneumatiky na vašich autech včas. "Již při poklesu teplot pod plus sedm stupňů je…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt