Kalkulačka havarijního pojištění: Víte, kolik stojí na motorku?


Dne:28.06.2022 | autor: placená inzerce | Galerie (2)

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Jízda na motorce je skvělý relax, ale pojí se s ní i určitá rizika. Ať už kvůli nástrahám počasí, jinému řidiči nebo vlastní nepozornosti. Proto byste svůj motocykl měli chránit odpovídajícím havarijním pojištěním, aby se vám případné nesnáze pořádně neprodražily. Pojďte se s námi na tohle téma společně podívat.

Proč je dobré mít pojištění motocyklu

Pro motocykl byste měli mít uzavřené povinné a havarijní pojištění. To povinné je dané zákonem a hradí se z něj veškerá škoda, kterou byste provozováním svého motocyklu způsobili třetí straně na zdraví či majetku. Havarijní pojištění se zase postará přímo o vaši motorku, ať už v případě nehody, krádeže, vandalismu nebo jejího poškození živly.

Kdy si sjednat havarijní pojištění motocyklu

I když jste skvělí řidiči, opravdu nikdy nevíte, co se může na silnicích stát. Nespoléhejte tedy pouze na štěstí a chraňte se sjednáním havarijního pojištění motocyklu. A to zvlášť v těchto případech:
 

Máte novou motorku - Právě nové motocykly (cca od 3 do 5 let) mají vysokou pořizovací cenu. Proto se vám havarijní pojištění opravdu vyplatí. S tím, jak bude váš stroj “stárnout” pak provádějte alespoň co 2 roky revizi pojistky, abyste nepřepláceli.
 

Na motorce jezdíte často - Pokud na motorce jezdíte celoročně, doslova dokud nenapadne silná vrstva sněhu, havarijní pojištění by pro vás mělo být samozřejmým parťákem.
 

Jste sezónní řidič, ale chcete se cítit bezpečně - V případě, že motorku projíždíte jen v určitou část roku (například na jaře a v létě) a chcete se na svých vyjížďkách cítit zajištění, zvolte možnost sezónního pojištění. Pojistka pak bude platit pouze v měsících, které si nadefinujete. Nabízí ho ovšem jen málo pojišťoven.

 

 

Jen pro zajímavost - víte, co bývá nejčastější příčinou nehod motorek? Dle statistik se jedná o:

- nepřiměřenou rychlost (vzhledem ke stavu vozovky či vlastnostem motorky)
- nezvládnutí řízení
- nedodržení bezpečné vzdálenosti
-nevěnování pozornosti při řízení

Co má vliv na cenu havarijního pojištění motocyklu

Stejně jako u automobilů, určuje cenu havarijního pojištění motocyklů následující:

 

  • Typ motorky - Tedy její značka, model, objem motoru, stáří motorky a způsob jejího využití. Čím silnější stroj máte, tím bude cena pojistného vyšší. Pravdou ovšem je, že nejvážnější nehody s nejvyšší škodou se stávají právě majitelům silných motocyklů.

  • Výše spoluúčasti - Zde platí přímá úměra. Pokud máte spoluúčast vysokou, za pojistku zaplatíte méně, pokud máte spoluúčast nízkou, připlatíte si. Spoluúčast pak určuje sumu, kterou v případě nehody zaplatíte vy. Spoluúčast bývá udávána v procentech s minimální částkou (nejčastěji se jedná o 5 % a 5 000 korun).

  • Výše pojistného plnění - Nevybírejte automaticky to nejnižší, ale takové, které odpovídá vašim potřebám a správnému zajištění.

  • Údaje o řidiči - U pojišťoven obecně platí, že čerství a mladí řidiči jsou rizikovější, proto mají pojistku dražší. Často se tedy setkáte s tím, že je pojištění napsáno na starší blízkou “vyježděnou” osobu s bonusy, které na pojistce mohou zajistit pěknou slevu.

Jak si vybrat a sjednat havarijní pojištění motocyklu

Pro výběr a sjednání havarijního pojištění motocyklu nemusíte obíhat pobočky všech pojišťoven. Stačit vám k tomu bude internet a online kalkulačka havarijního pojištění. Jednoduše do ní zadáte údaje o motocyklu a pojistníkovi a během pár kliknutí myší uvidíte nabídky přímo vám na míru. Navíc vás při online sjednání čeká i sleva.

Při výběru vhodného havarijního pojištění se pak zaměřte na výši pojistných limitů, kvalitu asistenčních služeb, plastnost pojištění v Česku i v zahraničí (zvlášť pokud jezdíte na tolik oblíbené moto výlety) a pojištěná rizika. U nich se krytí může vztahovat na:
 

  • Havárii - Pro škody způsobené na vašem motocyklu (při nabourání, srážce, pádu a podobně).

  • Krádež a vandalismus - Poškození zaparkovaného motocyklu nebo jeho odcizení (pouze části nebo rovnou celé motorky).

  • Živelní škody - Škody způsobené přírodními živly, jako jsou povodeň a záplava, spadlý strom, sesuv půdy, vichřice, krupobití a další.

 

Myslete tedy na své bezpečí a zajištění se správným havarijním pojištěním motocyklu.

 

Autor a foto: Redakce Top-Pojisteni.cz

Galerie - Kalkulačka havarijního pojištění: Víte, kolik stojí na motorku?

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Řidič srazil na Rakovnicku chodce bez reflexních prvků, ten na místě zemřel

Podle prvotního šetření jel řidič osobního vozidla Volkswagen ve směru od Rakovníka na Lubnou, kde pravděpodobně přehlédl chodce, do kterého narazil. …

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies