Kalkulačka havarijního pojištění: Víte, kolik stojí na motorku?


Dne:28.06.2022 | autor: placená inzerce | Galerie (2)

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Jízda na motorce je skvělý relax, ale pojí se s ní i určitá rizika. Ať už kvůli nástrahám počasí, jinému řidiči nebo vlastní nepozornosti. Proto byste svůj motocykl měli chránit odpovídajícím havarijním pojištěním, aby se vám případné nesnáze pořádně neprodražily. Pojďte se s námi na tohle téma společně podívat.

Proč je dobré mít pojištění motocyklu

Pro motocykl byste měli mít uzavřené povinné a havarijní pojištění. To povinné je dané zákonem a hradí se z něj veškerá škoda, kterou byste provozováním svého motocyklu způsobili třetí straně na zdraví či majetku. Havarijní pojištění se zase postará přímo o vaši motorku, ať už v případě nehody, krádeže, vandalismu nebo jejího poškození živly.

Kdy si sjednat havarijní pojištění motocyklu

I když jste skvělí řidiči, opravdu nikdy nevíte, co se může na silnicích stát. Nespoléhejte tedy pouze na štěstí a chraňte se sjednáním havarijního pojištění motocyklu. A to zvlášť v těchto případech:
 

Máte novou motorku - Právě nové motocykly (cca od 3 do 5 let) mají vysokou pořizovací cenu. Proto se vám havarijní pojištění opravdu vyplatí. S tím, jak bude váš stroj “stárnout” pak provádějte alespoň co 2 roky revizi pojistky, abyste nepřepláceli.
 

Na motorce jezdíte často - Pokud na motorce jezdíte celoročně, doslova dokud nenapadne silná vrstva sněhu, havarijní pojištění by pro vás mělo být samozřejmým parťákem.
 

Jste sezónní řidič, ale chcete se cítit bezpečně - V případě, že motorku projíždíte jen v určitou část roku (například na jaře a v létě) a chcete se na svých vyjížďkách cítit zajištění, zvolte možnost sezónního pojištění. Pojistka pak bude platit pouze v měsících, které si nadefinujete. Nabízí ho ovšem jen málo pojišťoven.

 

 

Jen pro zajímavost - víte, co bývá nejčastější příčinou nehod motorek? Dle statistik se jedná o:

- nepřiměřenou rychlost (vzhledem ke stavu vozovky či vlastnostem motorky)
- nezvládnutí řízení
- nedodržení bezpečné vzdálenosti
-nevěnování pozornosti při řízení

Co má vliv na cenu havarijního pojištění motocyklu

Stejně jako u automobilů, určuje cenu havarijního pojištění motocyklů následující:

 

  • Typ motorky - Tedy její značka, model, objem motoru, stáří motorky a způsob jejího využití. Čím silnější stroj máte, tím bude cena pojistného vyšší. Pravdou ovšem je, že nejvážnější nehody s nejvyšší škodou se stávají právě majitelům silných motocyklů.

  • Výše spoluúčasti - Zde platí přímá úměra. Pokud máte spoluúčast vysokou, za pojistku zaplatíte méně, pokud máte spoluúčast nízkou, připlatíte si. Spoluúčast pak určuje sumu, kterou v případě nehody zaplatíte vy. Spoluúčast bývá udávána v procentech s minimální částkou (nejčastěji se jedná o 5 % a 5 000 korun).

  • Výše pojistného plnění - Nevybírejte automaticky to nejnižší, ale takové, které odpovídá vašim potřebám a správnému zajištění.

  • Údaje o řidiči - U pojišťoven obecně platí, že čerství a mladí řidiči jsou rizikovější, proto mají pojistku dražší. Často se tedy setkáte s tím, že je pojištění napsáno na starší blízkou “vyježděnou” osobu s bonusy, které na pojistce mohou zajistit pěknou slevu.

Jak si vybrat a sjednat havarijní pojištění motocyklu

Pro výběr a sjednání havarijního pojištění motocyklu nemusíte obíhat pobočky všech pojišťoven. Stačit vám k tomu bude internet a online kalkulačka havarijního pojištění. Jednoduše do ní zadáte údaje o motocyklu a pojistníkovi a během pár kliknutí myší uvidíte nabídky přímo vám na míru. Navíc vás při online sjednání čeká i sleva.

Při výběru vhodného havarijního pojištění se pak zaměřte na výši pojistných limitů, kvalitu asistenčních služeb, plastnost pojištění v Česku i v zahraničí (zvlášť pokud jezdíte na tolik oblíbené moto výlety) a pojištěná rizika. U nich se krytí může vztahovat na:
 

  • Havárii - Pro škody způsobené na vašem motocyklu (při nabourání, srážce, pádu a podobně).

  • Krádež a vandalismus - Poškození zaparkovaného motocyklu nebo jeho odcizení (pouze části nebo rovnou celé motorky).

  • Živelní škody - Škody způsobené přírodními živly, jako jsou povodeň a záplava, spadlý strom, sesuv půdy, vichřice, krupobití a další.

 

Myslete tedy na své bezpečí a zajištění se správným havarijním pojištěním motocyklu.

 

Autor a foto: Redakce Top-Pojisteni.cz

Galerie - Kalkulačka havarijního pojištění: Víte, kolik stojí na motorku?

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Srážka s autem v 60 km/h znamená smrt pro 90% chodců

Víte, že při srážce auta a chodce při rychlosti nárazu 30 km/h přežije nehodu 97% chodců? Při rychlosti 50 km/h ovšem nehodu přežije již jen 80% chodců, při…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt