Jaro je tu, ale zimní pneumatiky musíte mít až do konce března


Dne:22.03.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Jaro je tu, ale zimní pneumatiky musíte mít až do konce března

Jaro je tu, to kalendářní i za oknem. Sluníčko sice přes den příjemně hřeje, ale nezapomínejte, že zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu až do konce března. Ještě pořád se může objevit ledovka a náledí, o mokrých silnicích ani nemluvě.

"Obutí zimních pneumatik platí až do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza," shrnula povinnost organizace BESIP.

Pokud za výše zmínených podmínek vyrazíte na silnici na letních pneumatikách, mohou vám policisté uložit v blokovém řízení pokutu do dvou tisíc korun. Navíc vám mohou zakázat další jízdu, pokud byste na nevyhovujících pneumatikách mohli ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Dezén zimních pneumatik má mít podle zákona minimálně 4 mm, u vozů nad 3,5 tuny 6 mm (zákon se nevztahuje na rezervu, tu v případě nouzového dojetí můžete mít letní). Jak zimní pneumatiky ovlivní brzdnou dráhu na sněhu, si přečtěte zde. Co dělat, když dostanete smyk, se dozvíte zde.

"Zimní pneumatiky mají měkčí směs, která má nejlepší vlastnosti při teplotách pod 7°C. Mají mnohem lepší trakci na sněhu a ledu i než ty nejlepší letní pneumatiky. Hůře se však chovají na suchých a mokrých vozovkách. Zimní pneumatiky jsou podle zákona označovány M+S - toto označení mají většinou i celoroční pneumatiky, proto je možné mít v zimním období i ty - musí však splňovat minimální hloubku dezénu," uvádí specializovaný web.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Tvorba ledu na mostech a silnicích

Věděli jste, že se v zimě tvoří led na mostech dřív než je tomu na silnici? Čím to je? Na mosty ze všech stran působí chladnější vzduch a dříve tak…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies