Mrtvých na českých silnicích ubylo, loni jich bylo o 18 méně než předloni


Dne:09.01.2020 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Mrtvých na českých silnicích ubylo, loni jich bylo o 18 méně než předloni

Policie představila podrobné informace o vývoji dopravních nehod v Česku v loňském roce. Podle statistik při nich zemřelo 547 lidí, což je o 18 méně než v roce 2018. Loňský rok tak patřil mezi nejméně tragické v historii.

Na českých silnicích se minulý rok odehrálo přes 107 tisíc dopravních nehod. „Od roku 2010 počet dopravních nehod stoupá,“ uvedl podle serveru iDNES.cz 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Dopravních nehod bylo o 2,7 procenta více. Podle něj se na množství kolizí odráží především stále rostoucí celkový provoz na silnicích. Více aut a kamionů vede k většímu množství rizikových situací.

Počet mrtvých na silnicích klesá

I když bylo dopravních nehod celkově více, ubylo těch, které skončily smrtí. Rok 2019 se tak zapsal mezi ty nejméně tragické v historii. „Je to třetí nejnižší počet mrtvých od roku 1961,“ uvedl Vondrášek.

„Nehodovost ovlivňuje v prvé řadě chování řidičů,“ řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Vůbec nejběžnější příčinou dopravní nehody je nepozornost řidiče, který se nevěnuje řízení tak jak by měl. Právě roztěkanost, nebo třeba používání mobilního telefonu za volantem, a další zlozvyky, stojí za dvaceti procenty všech dopravních nehod. Mezi další významné příčiny nehod patří také stav silnice a technický stav vozidla či únava za volantem.

„Vlivem alkoholu zahynulo loni na silnicích 53 osob,“ uvedl Zlý. I tady došlo oproti roku 2018 k poklesu. Opilých lidí přesto stále jezdí v Česku tisíce. Jen v roce 2019 policie zkontrolovala téměř sedm tisíc řidičů, kteří byli pod vlivem alkoholu. Další dva tisíce řidičů si před cestou dali nějakou drogu.

Celoroční počty mrtvých na silnicích klesaly vytrvale od roku 2008, s výjimkou let 2014 a 2015. V letech 2016 a 2017 se počet obětí havárií opět snížil, přičemž rok 2017, kdy zemřelo na silnicích 502 lidí, byl nejpříznivějším od začátku sestavovaní ucelených statistik v roce 1961 . Před rokem 2008 se počet usmrcených při nehodách v Česku pohyboval většinou nad jedním tisícem.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Únava způsobuje více nehod než opilost

Víte, že únava řidiče způsobuje mnohem více nehod než opilost. Odborníci na dopravní nehody zkoumáním zjistili, že pravděpodobnost smrtelné nehody v noci…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies