*

Při nehodách zemřelo nejvíce lidí za poslední tři roky


Dne:01.01.2019 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 1

Na silnicích zemřelo nejvíce lidí za poslední tři roky. Přibývá obětí mezi chodci a motorkáři

V uplynulém roce zemřelo při dopravních nehodách v Česku nejvíc lidí za poslední tři roky. Podle statistik dopravní policie si nehody vyžádaly v roce 2018 celkem 571 životů, což je o 69 více než v roce 2017. O život přišlo mnohem více chodců a motorkářů než v minulých letech.

Vyšší počet usmrcených při nehodách byl naposledy v roce 2015, tehdy jich bylo 660. V následujících dvou letech obětí ubývalo na 545 předloni a 502 v loňském roce. Dvěma nejtragičtějšími měsíci byl podle dostupných informací srpen a září, kdy na českých silnicích zemřelo shodně 64 lidí. Nejméně obětí si vyžádal únor, bylo jich 21.

„V prosinci z 51 usmrcených bylo 22 řidičů osobních automobilů, 13 chodců, což je poměrně vysoké číslo, a 11 spolujezdců v osobních automobilech,“ řekl pro iDNES.cz ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Bilance se zvýšila během posledního dne roku. Lerch totiž uvedl, že v nemocnici zemřel řidič, kterého tam záchranáři převezli po silvestrovské nehodě na Mělnicku. Řidič při ní sjel do rybníka. V uzamčeném voze byl zaklíněn, auto na kraj rybníka přitáhli svědci, muže pak vyprostili hasiči. 

Nejvíce obětí si podle dostupných čísel vyžádal den před Štědrým dnem, bylo jich pět. Dva lidé 23. prosince zemřeli při srážce převozové sanitky a osobního auta u obce Nové Heřminovy na Bruntálsku. Čtyřicetiletá řidička zahynula na Svitavsku po nárazu auta do stromu, 89letý řidič u Semil narazil do betonové propusti. V Brně osobní auto srazilo sedmačtyřicetiletého muže, který zemřel při převozu do nemocnice.

Přibylo obětí mezi chodci a motorkáři

„Na negativní bilanci loňského roku se nejvíce podepsaly fatální nehody motocyklistů, kterých oproti loňsku výrazně přibylo, zřejmě i vlivem teplého počasí a dlouhé motorkářské sezony,“ uvedla organizace Besip, která v Česku koordinuje bezpečnost silničního provozu. Obětí podle ní přibylo také mezi chodci.

Mezi nejčastější příčiny tragických nehod patří nepřiměřená rychlost a nepozornost řidičů, na které se často podílí používání mobilních telefonů, napsal Besip. „Příliš mnoho českých motoristů bohužel stále jezdí agresivně a považuje to za normální. Ve srovnání s loňským rokem přitom markantně přibylo případů, kdy došlo ke smrtelnému střetu kvůli tomu, že řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy podmínkám na vozovce,“ doplnil.

V počtu usmrcených na milion obyvatel je ČR podle Besipu zhruba v průměru Evropské unie na 15. příčce. Besip chce pokračovat v kampani varující před používáním telefonu chodci v provozu i řidiči za volantem, zaměří se na nezkušené motorkáře a v terénní kampani nabídne řidičům kontrolu zraku. 

„Potřebujeme přehledný bodový systém a tvrdší sankce pro nebezpečné, agresivní řidiče, kteří by se měli rychle probrat z pocitu, že si na silnici mohou dělat, co chtějí,“ uvedl Besip. Chce také pomoct s odstraňováním míst častých nehod na silnicích nižších tříd.

Úmrtí při nehodách v České republice:

(Rok - Počet usmrcených, zdroj: Policie ČR)

2018 - 571
2017 - 502
2016 - 545
2015 - 660
2014 - 629
2013 - 583
2012 - 681
2011 - 707
2010 - 753
2009 - 832
2008 - 992
2007 - 1123

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Telefonování za jízdy = 0,8 promile alkoholu v krvi

Víte, že telefonování řidiče za jízdy je stejně nebezpečné jako jízda pod vlivem alkoholu? A to i v případě, že používáte hands-free. Hned několik průzkumů…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt