*

Znáte pravidlo dvou sekund? Může vám zachránit život


Dne:10.08.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Znáte pravidlo dvou sekund? Může vám zachránit život

Na silnici jste vždy jednu sekundu od nehody. Řidiči by si měli pamatovat, že v momentech, kdy rozhoduje každý metr, jim pomůže jednoduché pravidlo - pravidlo dvou sekund. Navíc již brzy se bude pokutovat nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly.

"O naší bezpečnosti za volantem rozhoduje doslova každý okamžik a každý metr. Apelujeme na všechny řidiče, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost mezi vozidly," varuje Autoklub České republiky.

Pravidlo dvou sekund vám zaručí, že stihnete zabrzdit včas. Pro představu, u dvou aut jedoucích rychlostí 50 km v hodině, odpovídají dvě sekundy 25 metrům. Právě tak velký rozestup byste si měli nechat.

„Vyberete si nějaký statický bod u silnice nebo na ní (například strom, patník nebo jejich stín dopadající na silnici) a od chvíle, kdy ho vpředu jedoucí vozidlo mine, odpočítáte čas, který uběhne, než k němu dorazíte vy. Naměřený čas by měl být minimálně dvě sekundy,“ poradil dopravní expert z Platformy Vize0 Roman Budský.

Za dvě sekundy si stihne plně soustředěný řidič všimnout situace a zareagovat - začít brzdit s potřebnou intenzitou. V určitých situacích (například zvýšená rychlost, snížená viditelnost, vyšší hmotnost auta) se doporučuje přidat ještě rezervu v podobě sekundy navíc.

Pokuty za nedodržení bezpečné vzdálenosti

Návrh novely zákona o silničním provozu, který by přesně definoval bezpečnou vzdálenost za jedoucími auty a pokutoval její nedodržování, je nyní v mezirezortním řízení. Čeští řidiči se autům vpředu často lepí na zadek a bezpečnou vzdálenost nedodržují. Přitom je to jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod.

Za nedodržení bezpečné vzdálenosti hrozí v návrhu pokuta na místě až dva a půl tisíce korun a ve správním řízení až deset tisíc korun. Policie může řidiči udělit až čtyři body. Nedodržování bezpečné vzdálenosti je pokutováno už nyní například v Německu, Rakousku, Polsku, Itálii, Francii, Švédsku či Nizozemsku. 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Použití pásů zvýší šanci na přežití 14krát

Víte, že nepřipoutaní řidiči umírají 14x častěji než ti připoutaní. Nepřipoutaní cestujících na předních sedadlech umírají 6x častěji než připoutaní a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt