Znáte pravidlo dvou sekund? Může vám zachránit život


Dne:10.08.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Znáte pravidlo dvou sekund? Může vám zachránit život

Na silnici jste vždy jednu sekundu od nehody. Řidiči by si měli pamatovat, že v momentech, kdy rozhoduje každý metr, jim pomůže jednoduché pravidlo - pravidlo dvou sekund. Navíc již brzy se bude pokutovat nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly.

"O naší bezpečnosti za volantem rozhoduje doslova každý okamžik a každý metr. Apelujeme na všechny řidiče, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost mezi vozidly," varuje Autoklub České republiky.

Pravidlo dvou sekund vám zaručí, že stihnete zabrzdit včas. Pro představu, u dvou aut jedoucích rychlostí 50 km v hodině, odpovídají dvě sekundy 25 metrům. Právě tak velký rozestup byste si měli nechat.

„Vyberete si nějaký statický bod u silnice nebo na ní (například strom, patník nebo jejich stín dopadající na silnici) a od chvíle, kdy ho vpředu jedoucí vozidlo mine, odpočítáte čas, který uběhne, než k němu dorazíte vy. Naměřený čas by měl být minimálně dvě sekundy,“ poradil dopravní expert z Platformy Vize0 Roman Budský.

Za dvě sekundy si stihne plně soustředěný řidič všimnout situace a zareagovat - začít brzdit s potřebnou intenzitou. V určitých situacích (například zvýšená rychlost, snížená viditelnost, vyšší hmotnost auta) se doporučuje přidat ještě rezervu v podobě sekundy navíc.

Pokuty za nedodržení bezpečné vzdálenosti

Návrh novely zákona o silničním provozu, který by přesně definoval bezpečnou vzdálenost za jedoucími auty a pokutoval její nedodržování, je nyní v mezirezortním řízení. Čeští řidiči se autům vpředu často lepí na zadek a bezpečnou vzdálenost nedodržují. Přitom je to jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod.

Za nedodržení bezpečné vzdálenosti hrozí v návrhu pokuta na místě až dva a půl tisíce korun a ve správním řízení až deset tisíc korun. Policie může řidiči udělit až čtyři body. Nedodržování bezpečné vzdálenosti je pokutováno už nyní například v Německu, Rakousku, Polsku, Itálii, Francii, Švédsku či Nizozemsku. 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

VIDEO: Nejsme ve válce, musíme to všichni přežít!

"Letní prázdniny jsou každoročně nejrizikovějším obdobím z pohledu bezpečnosti na silnicích. Vzhledem k intenzivní výstavbě a opravám na silniční síti se BESIP…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies