Už máte přezuto? Povinnost zimních pneu začíná dnes


Dne:01.11.2021 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: pneumatiky.cz

Už máte přezuto? Povinnost zimních pneu začíná dnes

Dnes, 1. listopadu, začíná platit povinnost mít na autě zimní pneumatiky, pokud silnici pokrývá souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo když se dá takový povrch očekávat. A protože se počasí horší, hrozí za jízdu na letních pneumatikách pokuty.

Pneuservisy jsou otevřeny i v době epidemických omezení, přezujte zimní pneumatiky na vašich autech včas.

"Již při poklesu teplot pod plus sedm stupňů je zimní obutí lepší než pneumatiky letní či celoroční," upozorňují odborníci z BESIP.

Podle zákona mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Pokud je podzim teplý a i v listopadu je stále stabilní teplota, pokuta nehrozí. Ovšem tento týden se prudce ochlazuje a lze předpokládat výkyvy a ranní námrazu. Ovšem pozor, v oblastech označených značkou Zimní výbava je nutné zimní přezutí po celý rok bez ohledu na počasí.

Rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou

Oproti letním mají zimní pneumatiky rozdílnou směs (materiál na výrobu), strukturu i drážkování dezénu. Zimní pneumatiky by se měly vyměnit dříve, než hloubka dezénu bude mít jen 4 mm a méně, zatímco doporučovaná minimální hloubka dezénu letních pneumatik činí 3 mm.

Kvůli mírným zimám bez sněhu volí v posledních letech stále více řidičů celoroční pneumatiky. Ty jsou také výrazně kvalitnější, než tomu bylo dřív. Výrobci totiž investují vysoké částky do jejich vývoje, aby reagovali na stoupající poptávku. I tak ale nezapomínejte, že celoroční pneumatika je kompromisem. V zimě proto nebude mít stejný záběr a přilnavost na sněhu či námraze jako zimní pneumatika. Zároveň bude mít slabší vlastnosti na suchu než letní pneumatika. 

Pravidlo čtyř

  • Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik jsou 4 milimetry. Samozřejmě ale platí, že čím čím vyšší je hloubka vzorku, tím lepší vlastnosti poskytuje.
  • Přezouváme všechna 4 kola. V žádném případě nelze přezouvat jen jednu nápravu a na druhé nechat letní pláště.
  • Pneumatiky používáme maximálně 4 roky. Při delším užívání dezén začíná ztrácet původní vlastnosti a bývá náchylná k defektu.
  • Zimní pneumatiky používáme minimálně 4 měsíce v roce, tedy v období listopadu až března, kdy je teplota průměrně pod 7°C a jsou vyžadovány vlastnosti zimních pneumatik.
Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Zima: Tři nejdůležitější pravidla, která vám zachrání život

Vidět a být viděn V zimním období bývá snížená viditelnost a jsou zhoršené povětrnostní podmínky, proto je nutné být opatrnější a  dostatečně…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies