Zima: Tři nejdůležitější pravidla, která vám zachrání život


Dne:19.01.2023 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 1

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: PČR

Zima: Tři nejdůležitější pravidla, která vám zachrání život

Sníh a mráz znovu udeřily, ale víte, jak se v zimě vlastně chovat v silničním provozu? Důležité je být opatrnější, počítat se zhoršenými podmínkami a vždy se zamyslet, jestli nejen my vidíme ostatní účastníky, ale zda také oni vidí nás.

Vidět a být viděn

V zimním období bývá snížená viditelnost a jsou zhoršené povětrnostní podmínky, proto je nutné být opatrnější a  dostatečně chránit sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Reflexními prvky mají být chodci povinně vybaveni mimo obec, ovšem chodci například v tmavém oblečení jsou špatně viditelní i v městském provozu. 

Svou viditelnost lze snadno zvýšit výraznou barvou oblečení, vhodné jsou doplňky z fluorescenčních materiálů. Za snížené viditelnosti a v nočních hodinách jsou pak doporučené reflexní prvky, které mohou mít formu pásků nebo odrazek. Vždy je nutné je správně umístit, a to na svrchní část oděvu, ideálně pak na rukávy nebo nohavice ve výšce kolen na straně přivrácené k vozovce.

Například v modrém oblečení je chodec nebo cyklista vidět na vzdálenost pouhých 18 metrů, v červeném oblečení na 24 metrů, zatímco reflexní oblečení řidič spatří ze vzdálenosti 200 metrů! Reflexní prvky tak mohou chodci zachránit život, protože řidič jedoucí rychlostí 90 kilometrů v hodině zastaví nejdříve za 88 metrů.

Povinnost užití zimních pneumatik 

Řidiči mají podle zákona povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Značky "Zimní výbava" a "Zimní výbava - konec" označující úseky, kde jsou zimní pneumatiky povinné celoročně (pokud není na dodatkové tabulce pod značkou uvedeno jinak).

Povinnosti očistění vozu před jízdou

Nezapomínejte ani na správné očištění auta zapadaného sněhem nebo omrzlých skel. Řidič nesmí:

  • řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,
  • řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Vozidla vjíždějící na pozemní komunikaci musí být předem očištěna tak, aby ji neznečišťovala. Současně nesmí být zakryté: stanovené osvětlení a odrazky, registrační značka a rozpoznávací značka státu, vyznačení nejvyšší povolené rychlosti. Nejen v České republice, ale i v zahraničí můžete za nekvalitně očištěné vozidlo obdržet pokutu.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Srážka s autem v 60 km/h znamená smrt pro 90% chodců

Víte, že při srážce auta a chodce při rychlosti nárazu 30 km/h přežije nehodu 97% chodců? Při rychlosti 50 km/h ovšem nehodu přežije již jen 80% chodců, při…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies