Silnice jsou teď zrádné, auta častěji končí ve smyku


Dne:11.10.2023 | autor: Monika Vojáčková | Galerie (4) | Hradec Králové | Rating šoku: 2

Region: Královéhradecký kraj

Město: Hradec Králové

Datum nehody: 10.10.2023, další nehody ze dne 10.10.2023, dopravní nehody dnes

Zdroj: PČR

Podzim je po dlouhém babím létu tady a s ním i nebezpečí na silnicích. Teploty během dne kolísají a řidičům komplikují jízdu ranní a večerní mlhy. Silnice mohou být pod spadaným vlhkým listím kluzké a zvyšuje se nebezpečí smyku, což se v úterý ráno vymstilo hned dvěma řidičům na Rychnovsku.

O zrádnosti podzimního počasí se přesvědčili během úterního rána dva řidiči na Rychnovsku, kteří dostali smyk. Dopravní policisté spěchali ráno po 7. hodině k nehodě automobilů Škoda Fabia a Subaru, ke které došlo na silnici I/11  mezi obcemi Helvíkovice a Rybná nad Zdobnicí.

"Sedmadvacetiletý řidič škodovky zřejmě nepřizpůsobil rychlost své jízdy, dostal smyk, vjel do protisměru, kde se střetl s vozidlem značky Subaru, které řídila třiatřicetiletá žena. Řidička po střetu skončila v příkopu. Alkohol byl u řidičů vyloučen provedenou dechovou zkouškou. Hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na 140 tisíc korun. Řidiči byla na místě po projednání uložena pokuta příkazem na místě ve výši 1.500 Kč," uvedla mluvčí policie Eliška Pospíšilová.

Nepřiměřená rychlost byla zřejmě příčinou také druhé dopravní nehody, ke které došlo před 9. hodinou ranní mezi obcemi Bohuslavice a Pohoří. "Sedmadvacetiletá řidička mazdy při projíždění levotočivé zatáčky dostala na mokrém povrchu vozovky smyk, vyjela mimo komunikaci, kde narazil do betonového mostku a následně sjela mimo komunikaci," uvedla ke druhé nehodě mluvčí policie. Řidička skončila v nemocnici. Celková škoda byla předběžně vyčíslena na 65 tisíc korun. I ona dostala pokutu příkazem na místě.

"Upozorňujeme řidiče na zrádné podzimní počasí, související se změnami venkovních teplot během dne. V ranních a večerních hodinách se čím dál častěji tvoří mlha, která řidičům může velmi výrazně cestu znepříjemnit. S nepříznivým a měnícím se počasím je třeba počítat a přizpůsobit tomu rychlost jízdy. Podzimní počasí s sebou přináší také zhoršenou sjízdnost komunikací. Vozovka se vlivem spadaného listí a vlhkosti stává více kluzkou a tím se zvyšuje nebezpečí smyku," upozornila Pospíšilová.

Jak zvládnout smyk?

Při smyku lze použít pravidlo: nebrzdit, vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem.

Brzdit se má před zatáčkou, v ní už ne. Do zatáčky se tedy vjíždí pomalu, projíždí se při pravém okraji silnice a dokončí se výjezd. Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se automobil hůře ovládá.

Výhodu má řidič, který má svůj dopravní prostředek vybaven ABS (antiblokovacím systémem brzd), ESP (elektronickou stabilizací podvozku) nebo TCS (protiskluzovým systémem kol).

Je také dobré vědět, jaký náhon vozidlo má. Jiný smyk dostane automobil s předním náhonem a jiný smyk bude řešit řidič s náhonem zadním.

1. Jak zvládnout smyk přední nápravy (vůz dostatečně nezatáčí) - ubrat plyn, nepoužívat brzdu, volantem pouze vyrovnávat, aby vůz zůstal na silnici, sešlápnout spojku do doby, než se podaří smyk vyrovnat.

2. Jak zvládnout smyk zadní nápravy (auto se točí kolem své osy tzv. „hodiny“) - ubrat plyn, nikdy nebrzdit, natočit volant proti vybočení zádi a sešlápnout spojku (když se záď auta natočí doprava, točte volantem doleva a naopak - dráha vozu by se měla vyrovnat a měli byste zůstat na silnici).

Galerie - Silnice jsou teď zrádné, auta častěji končí ve smyku

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Nejvíce "bodují" mladí řidiči

Víte, že přibližně každý dvanáctý řidič v ČR má ve svém bodovém hodnocení za rok 2013 minimálně jeden bod. Nejčastěji (ve vztahu k počtu řidičů v dané…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies