*

Motorkáři jezdí moc rychle, cyklisté bez helmy, přitom jsou nejzranitelnější


Dne:18.06.2021 | autor: Monika Vojáčková | Hradec Králové | Rating šoku: 2

Region: Královéhradecký kraj

Město: Hradec Králové

Datum nehody: 18.6.2021, další nehody ze dne 18.6.2021, dopravní nehody dnes

Zdroj: Policie ČR

Motorkáři jezdí moc rychle, cyklisté bez helmy, přitom jsou nejzranitelnější

Dopravní policisté evidují jen za posledních 24 hodin v Královéhradeckém kraji hned šest nehod, při kterých se zranili cyklisté a motorkáři. Nejčastější příčinou je rychlá jízda a nedání přednosti v jízdě.

"Ve třech případech se zranili motorkáři, v dalších třech případech pak cyklisté. Při těchto nehodách hrála u motorkářů hlavní roli převážně rychlost, kvůli které nebyli schopni včas zareagovat. U cyklistů pak bylo hlavním důvodem nedání jim přednosti," uvedla mluvčí policie Lucie Konečná.

Všichni tito účastníci nehod byli podle ní muži. Dva cyklisté ze tří však bohužel neměli nasazenou helmu, která by mohla zmírnit případně následky.

"Ačkoliv se policisté intenzivně věnují prevenci a dopravní policisté pravidelně v rámci dohledu nad silničním provozem cyklisty a motorkáře kontrolují, následky dopravních nehod jsou stále častěji velmi vážné až tragické," konstatovala policejní mluvčí.

V létě buďme obezřetnější

"To, že jsou milovníci kol a jedné stopy v hustém silničním provozu zranitelní, víme všichni. To, že někdy na silnicích chybí vzájemná tolerance a ohleduplnost mezi řidiči aut a nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, víme také. Pokud však nezačne každý sám u sebe, situace se těžko změní," dodala Konečná.

Řidiči motorových vozidel by měli být v letních měsících mnohem obezřetnější a počítat s větším výskytem cyklistů a motoristů na silnicích. Je potřeba dávat větší pozor a dodržovat základní pravidla silničního provozu.

Někteří cyklisté a motorkáři jdou podle policistů sami svým nezodpovědným chováním krizovým situacím a kolizím naproti. Někteří na kole zbytečně riskují, jezdí bez ochranných přileb (do 18 let je helma povinná), se sluchátky v uších, bez osvětlení, nepoužívají reflexní prvky, aby byli dobře viditelní, a někdy jezdí i pod vlivem alkoholu.

Zároveň se mnoho cyklistů mylně domnívá, že mají absolutní přednost. Častou příčinou dopravních nehod je i neohlédnutí se přes rameno při odbočování vlevo. 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Kdo jede až k začátku zúžení, nepředbíhá ve frontě! Naopak, chápe pravidlo ZIP

Pravidlo ZIPu má za úkol zvýšit plynulost provozu, aby nedocházelo k dopravním zácpám v hustém provozu v místech, kde se snižuje počet jízdních pruhů. Laicky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2022 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt