Chodce v běžném oblečení spatří řidič příliš pozdě. Málokdo ví, že reflexní prvky jsou povinné


Dne:25.11.2018 | autor: Monika Vojáčková | Galerie (1) | Rating šoku: 3

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Od roku 2010 podle informací BESIP vyhaslo na českých silnicích přes 400 životů "neviditelných cyklistů a chodců". Život vám může zachránit fluorescenční vesta nebo reflexní prvky na oblečení a ne každý ví, že jejich nošení je při snížené viditelnosti podle zákona mimo obec povinné. Při jejich výběru si ovšem dávejte pozor, radí Česká obchodní inspekce, která u 90 procent kontrolovaných reflexních pásků zjistila pochybení.

"Je podzim, brzy se stmívá a podle zákona č. 361/2000 Sb. platí, že při snížené viditelnosti je povinné mimo obec nosit reflexní prvky," upozorňuje BESIP a dodává, že důležité jsou samozřejmě i v obci.

Například v modrém oblečení řidič chodce nebo cysklistu zaregistruje jen na vzdálenost pouhých 18 metrů, v červeném na 24 metrů, zatímco reflexní oblečení řidič spatří ze vzdálenosti 200 metrů (detailnější porovnání viditelnosti barevného a reflexního oblečení najdete zde). Když jede řidič rychlostí 90 kilometrů v hodině, zastaví nejdříve za 88 metrů!

ČOI kontrolovala reflexní pásky

Při výběru reflexních prvků si ovšem dávejte pozor a pořizujte si pouze takové reflexní pásky, které mají povinné údaje, jako je označení CE či identifikační údaje o výrobci a výrobku. Česká obchodní inspekce letos dokončila kontrolní akci zaměřenou na reflexní pásky. Inspektoři zkontrolovali 37 druhů reflexních pásek a porušení právních předpisů zjistili u 33 z nich. Nejčastěji se jednalo o nedostatky, které se týkaly označení CE a retroreflexních vlastností.

Galerie - V běžném oblečení jste ve tmě neviditelní. Reflexní prvky jsou povinné

V běžném oblečení jste ve tmě neviditelní. Reflexní prvky jsou povinné
Chodec nebo cyklista bez reflexních prvků na oblečení je prakticky neviditelný.
Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Blesk zabíjí čím dál častěji. Jak se před ním chránit?

Mezi lidmi koluje několik mýtů o tom, jak se nejlépe chránit před zásahem blesku. Některé jsou pravdivé jiné nikoliv. Zde bych sepsal v několika bodech to, jak…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt