Takzvaný Holandský chvat aneb jak bezpečně vystoupit z auta


Dne:30.08.2021 | autor: Monika Vojáčková

Takzvaný Holandský chvat aneb jak bezpečně vystoupit z auta

Co uděláte, když zaparkujete a chcete vystoupit? Rozhlédnete se pořádně, jestli za vámi není cyklista, chodec, nebo nepřijíždí jiné auto? Krom vlastního zapamatování, že se máte podívat třeba do zpětného zrcátka, jak vypadá situace za vámi, existuje také „Holandský chvat“.

Vlastně stačí otevírat dveře řidiče pravou rukou, což vás donutí se podívat před vystoupením z vozu dozadu. Při tomto chvatu dojte k natočení těla do polohy, že budete mít možnost se podívat pohodlně na cestu za sebe. Zvýší se tak možnost, že zahlédnete cyklistu, auto, nebo chodce v zorném poli.

Pravidlo z autoškol zní: "Nastupovat do vozidla nebo vystupovat z něj se smí jen tehdy, není-li tím ohrožena bezpečnost nastupujících nebo vystupujících osob ani jiných účastníků provozu na pozemních komunikacích."

Holandský chvat vám pomůže ochránit nejen další účastníky silničního provozu, ale také dveře vašeho auta.

Je samozřejmostí, že cyklisté, chodci, lidé na koloběžkách, skútrech a dalších přibližovadel, by měli sami dodržovat od parkujících aut bezpečnou vzdálenost.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Silnice jsou teď zrádné, auta častěji končí ve smyku

O zrádnosti podzimního počasí se přesvědčili během úterního rána dva řidiči na Rychnovsku, kteří dostali smyk. Dopravní policisté spěchali ráno po 7. hodině k…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies