Hned dvě tragédie se odehrály na přechodech. Mají chodci absolutní přednost? - Slané


Dne:29.11.2018 | autor: Monika Vojáčková | Střední Čechy | Rating šoku: 4

Region: Středočeský kraj

Město: Střední Čechy

Místo: Slané

Datum nehody: 28.11.2018, další nehody ze dne 28.11.2018, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Hned dvě tragédie se odehrály na přechodech. Mají chodci absolutní přednost? - Slané

V posledních dnech se na přechodech pro chodce odehrály hned dvě vážné nehody, odkazy na videa najdete uvnitř článku. Řidič tahače srazil ve středu ve Slaném na Kladensku na přechodu padesátiletou ženu, která nehodu nepřežila. Další chodkyně utrpěla zranění, když uprostřed zebry zazmatkovala a uskočila před jedním autem přímo pod kola dalšího. Přinášíme souhrn pravidel, která platí na přechodech pro chodce.

Smrtelná nehoda se stala na křižovatce ulic Fortenská a Šultysova v centru Slaného ve středu 28. listopadu před polednem. Záchranáři již padesátileté chodkyni nedokázali pomoci. Na video z místa nehody se můžete povídat na serveru iDNES.cz.

„Padesátiletou ženu z dosud nezjištěných příčin srazil na přechodu tahač s návěsem. Dechová zkouška na alkohol byla u řidiče negativní,“ řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Žena zazmatkovala na přechodu

Jen o den dříve zveřejnili berounští policisté, že pátrají po řidiči modré dodávky, který byl svědkem nehody z 19. listopadu v Králově Dvoře. Chodkyně na přechodu se tam lekla přijíždějící dodávky, zazmatkovala a uskočila přímo pod kola auta jedoucího v opačném směru. Řidič se po zveřejnění výzvy v médiích policii okamžitě sám přihlásil.

„Z pravé strany přijížděl řidič v modré dodávce, který pokračoval v jízdě a před přechodem nezastavil. V ten okamžik byla již žena zhruba v polovině přechodu pro chodce, zazmatkovala, neboť se bála, že ji tento řidič srazí,“ uvedla mluvčí středočeské policie Marcela Pučelíková.

Řidička protijedoucího automobilu už nestihla zareagovat a ženu zmatkující na přechodu srazila (video zachycující nehodu najdete zde). Po nehodě zastavila a přivolala sražení chodkyni záchrannou službu. 

Na přechodu neplatí absolutní přednost pro chodce!

Odborníci varují, že mnozí chodci zbytečně riskují, když vstupují na přechod s pocitem, že mají absolutní přednost a automobily mají povinnost jim zastavit. Podle zákona sice musí řidič umožnit chodci bezpečně přejít vozovku, ale na druhou stranu, chodec nesmí vstoupit do vozovky těsně před jedoucí vozidlo.

Jaká pravidla platí pro přecházení přechodu pro chodce? Zastavit na okraji chodníku, kde začíná značení přechodu pro chodce, rozhlédnout se na obě strany. Naznačit řidiči mávnutím rukou, že chcete přejít vozovku a s řidičem vozidla nejlépe navázat kontakt. Ujistíte se tak, že o vás ví a na přechodu vám dá přednost. Stává se, že vám dá pokyn hlavou nebo ukáže rukou, že vás pouští.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

S pyrotechnikou zacházejte opatrně, opilé k rachejtlím raději nepouštějte

Smrt, devastující zranění, těžké popáleniny, požár – to vše způsobuje zábavní pyrotechnika nejen během silvestrovských oslav.  "Již pokus o …

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies