Nehoda dvou cyklistek skončila zraněním. Jaké zásady dodržovat na kole? - Hradec Králové


Dne:25.02.2021 | autor: Monika Vojáčková | Hradec Králové | Rating šoku: 1

Region: Královéhradecký kraj

Město: Hradec Králové

Místo: Hradec Králové

Datum nehody: 24.2.2021, další nehody ze dne 24.2.2021, dopravní nehody dnes

Zdroj: Policie ČR

Nehoda dvou cyklistek skončila zraněním. Jaké zásady dodržovat na kole? - Hradec Králové

Cyklisté se po zimní pauze začínají vracet do silničního provozu. Ve středu došlo krátce před šestou hodinou večerní k nehodě dvou cyklistek v Hradci Králové, jedna nedobrzdila před přechodem a narazila do cyklistky před sebou. Jaká pravidla musí cyklisti podle zákona dodržovat? Jaká je povinná výbava? Pozor na sluchátka, varují policisté. 

"Podle prvotních informací se jednašedesátiletá cyklistka zřejmě plně nevěnovala řízení svého kola a přední částí narazila do cyklistky, která právě dobrzďovala před přechodem pro chodce. Policisté provedli dechovou zkoušku a výsledek byl u obou negativní. Jedna z žen byla předána do péče lékařů," řekla k nehodě mluvčí policie Lucie Konečná.

Připomněla, že cyklisté jsou účastníky v silničním provozu a musí dodržovat pravidla podle zákona, stejně jako řidiči. Nejprve je dobré se před vyjížďkou ujistit, zda je jízdní kolo v řádném technickém stavu a jestli je v pořádku povinná výbava.

Povinná výbava jízdního kola:

• dvě na sobě nezávislé účinné brzdy;
• zadní odrazka červené barvy (tato může být kombinována se zadní červenou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností);
• přední odrazka bílé barvy (tato odrazka může být nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností);
• odrazky oranžové barvy na obou stranách šlapátek, na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol, nejméně jedna boční odrazka oranžové barvy na každé straně kola; (odrazové materiály nahrazující přední nebo zadní odrazku mohou být umístěny na oděvu či obuvi cyklisty, oranžové odrazky mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích plášťů pneumatik či na koncích blatníků nebo na bočních částech oděvů cyklisty)
• světlomet svítící dopředu bílým světlem (za snížené viditelnosti)
• zadní svítilna červené barvy (za snížené viditelnosti)

Pozor na sluchátka

Riziko zranění při dopravní kolizi je mnohonásobně větší, a proto by měli být cyklisté během své jízdy velmi obezřetní a pozorní. Mnozí z těch, kteří vyrazí na projížďku, si svou cestu zpříjemňují hudbou puštěnou do sluchátek. Se sluchátky na uších uniká pozornost a cyklisté často nevnímají, neslyší a nereagují na vzniklé situace v silničním provozu. Svým jednáním neohrožují jen sebe, ale i ostatní účastníky na silnici.

Cyklisté se sluchátky často nevnímají dění v jejich blízkém okolí, neslyší zvukové signály ostatních účastníků (troubení, klaksony), nereagují na výstražné signály (na železničním přejezdu, varovné zvonění tramvají, tzv. majáky složek IZS), nevyhledávají oční kontakt s účastníky silničního provozu, nepostřehnou pohyb vozidel a chodců na silnici (například vyjíždění aut z průjezdu, nepřehledných míst, zvukové signalizace couvajících vozidel apod.)

Cyklistické desatero podle příručky BESIP

1. Dbejte na stav kola a jeho výbavu

Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla (blikačky), zvonek, vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu (do 18 let věku je povinná vždy) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte na vhodný pitný režim.

2. Snažte se vidět a být viděni

Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize – proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětlení vpředu i vzadu.

3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám

Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na Vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete

Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce – s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví

Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná – nevjíždějte proto bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte si pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

6. Komunikujte s okolím

V případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte potřebnou změnu. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly – vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.

7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy

Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující - otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly

Především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní vozidlo), které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9. Kolo zamykejte s rozmyslem

Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě, a to současně za rám a alespoň přední kolo (zadní se hůře demontuje).

10. Kolizi se zraněním nahlaste

Pokud dojde ke kolizise zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (tel. 158), v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (tel. 155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.            

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Znáte pravidlo dvou sekund? Může vám zachránit život

"O naší bezpečnosti za volantem rozhoduje doslova každý okamžik a každý metr. Apelujeme na všechny řidiče, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost mezi vozidly,"…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies