Požili jste před jízdou na kole alkohol? Jaký trest vám hrozí u nás i v zahraničí


Dne:18.08.2014 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Požili jste před jízdou na kole alkohol? Jaký trest vám hrozí u nás i v zahraničí

Budete-li přistiženi při jízde na kole pod vlivem alkoholu, připravte se na nemalé pokuty. Pokud plánujete dovolenou v zahraničí a berete si sebou i kolo, v některých zemí je povolená určitá hranice alkoholu v krvi při jízdě na kole. Ovšem, zbytečná přehnanost se finančně nevyplácí.

Česká republika má nulovou toleranci alkoholu v krvi

Ač prázdniny již pomalu končí, stále je ideální počasí, nabízející udělat si výlet na kole. Někteří jedinci zůstanou v České republice, jiní si dovolenou teprve plánují a hodlají vyjet za naše hranice. Budete-li praktikovat cyklo výlet ať už u nás nebo v zahraničí a při svých cestách se zastavíte v některé hospůdce, mějte se na pozoru a zkuste se vyhnout alkoholu. Ten nepatří nejen za volant, ale ani za řídítka kola. Alespoň ne u nás. V České republice máme nulovou toleranci alkoholu v krvi a již při dvou „relaxačních“ pivech tak lze obdržet pokutu až 2 500 korun. V některých zahraničních zemích sice nějaká malá tolerance je, ovšem vysoké částky zůstávají. Například v sousedním Rakousku je tato hranice povoleného množství alkoholu v krvi 0,8 promile, každopádně ve chvíli, kdy je překročena, tak hrozí pokuta od 800 euro. To je v přepočtu více jak 20 tisíc korun, tedy měsíční plat, na který většina Čechů jen tak nedosáhne.

Nejdražší pokutu lze obdržet v Irsku

Další sousední země – Slovensko, stejně jako my, netoleruje ani jednu desetinu promile a jestliže nadýcháte, můžete si z peněženky vytáhnout částku od 200 euro, což není zrovna nejméně.

Existují však země, které nemají žádnou stanovenou hranici alkoholu v krvi a policisté tak mohou hříšníkům udělit pokutu pouze ve chvíli, pokud uznají a prokážou, že cyklista není schopen ovládat svůj dopravní prostředek. Toto platí v zemích spadajících do severní Evropy a také ve Velké Británii a v Irsku. Právě v severských zemích je pokuta určována podle platu potrestaného a ve výjimečných případech může dojít k postihu v řidičském průkazu.

Největší postih za jízdu s alkoholem v krvi hrozí cyklistům v Irsku, kde je možné obdržet pokutu až ve výši 2 000 euro, což je v přepočtu více než 50 000 korun.
 

Země Hranice povoleného množství alkoholu Postih
Belgie 0,5 promile od 150 eur
Dánsko žádná od 135 (2)
Finsko žádná (2), (3)
Francie 0,5 promile od 90 eur
Chorvatsko 0,5 promile od 65 eur
Itálie 0,5 promile od 500 eur
Irsko žádná až 2 000 eur (2)
Lucembursko 0,5 promile od 145 eur
Nizozemí 0,5 promile od 140 eur
Norsko žádná (2), (3)
Polsko 0,2 promile od 145 eur
Portugalsko 0,5 promile od 250 eur
Rakousko 0,8 promile od 800 eur
Slovensko 0,0 promile od 200 eur
Španělsko 0,5 promile od 500 eur
Švédsko žádná (1) od 180 eur (2), (3)
Švýcarsko 0,5 promile od 110 eur
Velká Británie žádná (1) od 35 eur (2)

Vysvětlivky:
(1) Zákaz jízdy platí v tom případě, pokud cyklista není schopen kolo bezpečně ovládat
(2) Pokuta se může udělit v tom případě, pokud cyklista jedoucí na kole je v takovém stavu, že jej nemůže bezpečně ovládat

(3) Pokuta závisí na výši platu potrestaného cyklisty. Ve vyjímečných případech může dojít i k postihům v řidičském průkazu

Zdroj: ÚAMK, Foto: foter.com

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Nejvíce "bodují" mladí řidiči

Víte, že přibližně každý dvanáctý řidič v ČR má ve svém bodovém hodnocení za rok 2013 minimálně jeden bod. Nejčastěji (ve vztahu k počtu řidičů v dané…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies