Svíčky na adventních věncích představují velké riziko, varují hasiči


Dne:01.12.2018 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 1

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: www.hzscr.cz

Svíčky na adventních věncích představují velké riziko, varují hasiči

Zítra je první adventní neděle, většina domácností chystá vánoční výzdobu a zapálí první svíčku na adventním věnci. Hasiči v tomto zvyku ale vidí především vysoké riziko otevřeného ohně v domácnosti přeplněné hořlavými materiály. A není se čemu divit, každý rok musí zasahovat u spousty takových požárů. Divili byste se, jak rychle chytnou záclony, koberce a čalounění od plamene svíčky. Jen za loňský prosinec evidují hasiči 1 388 požárů, při kterých zahynulo 11 lidí a dalších 171 se zranilo.

"V příčinách 'vánočních' požárů vedou ty, které způsobily svíčky, nejčastěji na adventních věncích. K takovému požáru dojde velmi snadno - na malý věneček z chvojí se umístí svíce a po jejich zapálení se na ně zapomene. Svíčky pak při dohořívání zapálí chvojí, od kterého se vznítí nábytek a zařízení bytu," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Pozor by si podle ní měli dávat zvláště majitelé domácích mazlíčků, především koček: "Hasičští vyšetřovatelé se setkávají s případy, kdy příčinou požáru byl adventní věnec, který ze stolu shodila kočka. Kočka skočila na stůl, stáhla z něj ubrus i s hořícím věncem, a následně došlo k požáru bytu."

Rizikové jsou z pohledu hasičů hlavně věnce, které si vyrobíte sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých je například špatně přilepený držák na svíčku nebo moc chvojí kolem svíček.

Rady hasičů, aby nedošlo ke vznícení adventního věnce:

1) Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z  vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Na trhu se objevují adventní věnce, které jsou vyrobeny například ze suchých  dřevěných pilin, na nichž jsou bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.

2) Správně vybírejte i svíčky na věnec.  Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho.

3) Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce). V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké.

4) Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

5) Vždy zajistěte, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení.

6) Uvědomte si, že věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.

7) Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.

8) Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár. 

Co dělat v případě požáru?

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.)

V žádném případě nepřeceňujte své síly.  Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče pomocí linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Nové otázky pro autoškoláky se zaměřují na zranitelné účastníky provozu

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s asociací autoškol představuje nové sady otázek se čtvrtletním odstupem. Opět jsou sezonně zaměřené, tentokrát jsou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies