Letošní podzim je krásný, ale povinnost zimních pneumatik začne platit už v úterý


Dne:30.10.2022 | autor: Monika Vojáčková

Letošní podzim je krásný, ale povinnost zimních pneumatik začne platit už v úterý

Letošní teplé říjnové počasí nás zatím nenutí přezouvat na zimní pneumatiky a většina řidičů přezutí nechává na poslední chvíli. Pokud by ale příští týden naplno udeřil podzim s rizikem námrazy, podle zákona musíme mít od 1. listopadu přezuto.

"Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud: Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza," říká zákon.

Přezuto tedy musíte mít, pokud je venku sníh či led, nebo lze předpokládat, že podle předpovědi sněžit bude. Pokud ale bude i začátkem listopadu stále teplé počasí bez velkých výkyvů, pokuta nehrozí.

Jaký je rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou?

Oproti letním mají zimní pneumatiky rozdílnou směs (materiál na výrobu), strukturou i drážkováním dezénu. Zimní gumy se používají, jakmile teploty klesnou pod +7 °C. Při těchto a nižších teplotách pouze zimní směs zajistí potřebnou přilnavost. Směs je přizpůsobena chladným teplotám a v mrazu netvrdne.

Zimní pneumatika je měkčí. Obsahuje totiž siliku, která zvyšuje přilnavost na sněhu a ledu. Má výrazný vzorek a husté prořezání dezénových bloků, které zajišťuje perfektní záběr na sněhu. Četné drážky navíc snadno odvádí vodu a sněhovou břečku.

Na sněhu se délka brzdné dráhy na letních pneumatikách prodlouží zhruba o sedm metrů při padesátilkilometrové rychlosti.

Zimní pneumatiky a "pravidlo 4"

  • Minimální hloubka dezénu je 4 milimetry. Samozřejmě ale platí, že čím čím vyšší je hloubka vzorku, tím lepší vlastnosti poskytuje. 
  • Přezouváme všechna 4 kola. V žádném případě nelze přezouvat jen jednu nápravu a na druhé nechat letní pláště.
  • Pneumatiky používáme maximálně 4 roky. Při delším užívání dezén začíná ztrácet původní vlastnosti a bývá náchylná k defektu.
  • Zimní pneumatiky používáme minimálně 4 měsíce v roce, tedy v období listopadu až března, kdy je teplota průměrně pod 7°C a jsou vyžadovány vlastnosti zimních pneumatik.

Povinnost zimních pneumatik v zahraničí

Každá země zimní pneumatiky nahlíží trochu jinak. Zatímco někde je zimní přezutí povinné, jinde jen doporučené. Toleruje se i různá hloubka vzorku. Když trochu přimhouříme oči, lze říct, že čím jižnější země, tím mírnější pravidla.

Nepodceňte ale zákony v zahraničí a dobře si před cestou prostudujte, co vám v cizině neprojde. Pokuty totiž bývají často výrazně přísnější než u nás. Pokud kvůli letním gumám zablokujete celou komunikaci, můžete v Rakousku dostat pokutu až 5 000 euro (tedy cca 125 tisíc korun).

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Nehoda dvou cyklistek skončila zraněním. Jaké zásady dodržovat na kole?

"Podle prvotních informací se jednašedesátiletá cyklistka zřejmě plně nevěnovala řízení svého kola a přední částí narazila do cyklistky, která právě…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies