Co dělat, když za volantem dostanete smyk?


Dne:05.02.2019 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 1

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Co dělat, když za volantem dostanete smyk? Důležité je vyšlápnout spojku

Mokrá či dokonce namrzlá silnice se často stává i pro zkušené řidiče pastí. Jak se zachovat, když za volantem dostanete smyk a vaše auto se stane prakticky neovladatelným? Hlavně nepropadnout panice. Konkrétní rady od vládní organizace Besip najdete v článku.

Existují dva druhy smyku, a to podle toho, zda se dostane do smyku přední, nebo zadní náprava vozidla. Podle toho rozlišujeme takzvaný nedotáčivý a přetáčivý smyk. Jak ovlivní brzdnou dráhu na sněhu stav pneumatik, čtěte zde.

Smyk přední nápravy (nedotáčivý smyk)

Klasickou příčinou smyku přední nápravy je příliš vysoká nájezdová rychlost do zatáčky. Vozidlo se zatočenými koly jede dále v přímém směru ven ze zatáčky. V takovém případě stačí ubrat plyn! Rozhodně netočíme volantem ještě více směrem do zatáčky, kola se potřebují tzv. chytnout! Doporučení je vyšlápnout spojku, i když v řadě situací stačí pouze ubrat plyn, povolit volant tak, aby se kola opět mohla roztočit, a pak opět začít zatáčet.

Smyk zadní nápravy (přetáčivý smyk)

Při tomto typu smyku, vás, lidově řečeno, začne v zatáčce předbíhat zadek vozidla. To může nastat opět v případě příliš rychlého nájezdu do zatáčky, po škubnutí volantem, ale i použitím sjetých pneumatik na zadní nápravě. Pro zvládnutí přetáčivého smyku vyšlápněte spojku a natočte volant proti pohybu zádě, tzv. kontra. Tento protipohyb musí být udělán včas a dostatečně rychle, protože je nutné tento druh smyku podchytit už v samotném zárodku. Zároveň však dbejte na to, abyste volantem zbrkle netočili na obě strany, nebo abyste případně při „odchycení“ přetáčivého smyku nedotáčeli kola ještě více kontra. V takovém případě se z rozkmitaného auta stane kyvadlo, které nejsme schopni zastavit.

 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Znáte pravidlo dvou sekund? Může vám zachránit život

"O naší bezpečnosti za volantem rozhoduje doslova každý okamžik a každý metr. Apelujeme na všechny řidiče, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost mezi vozidly,"…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies