Povinné ručení mírné zdraží, přibude pojistka pro elektrokoloběžky a segwaye


Dne:31.01.2024 | autor: Monika Vojáčková

Povinné ručení mírně zdraží, přibude pojistka pro elektrokoloběžky a segwaye

Přibližně o tři procenta by letos měla stoupnout průměrná cena povinného ručení. Odpovídá to dlouhodobému trendu posledních sedmi let. Aktuálně činí průměrná částka za povinné ručení 4 350 korun, uvádí server iDNES.cz. Za nepojištěné vozidlo bude zodpovědný držitel vozidla, ne jeho vlastník.

Pořád je to ale méně než v roce 2020, kdy byla průměrná cena za povinné ručení 4 500 korun ročně. Mírný pokles zaznamenaly ceny před dvěma lety, nyní ale průměrná částka opět stoupá a cena vzroste i letos. Na zvýšení ceny má kromě inflace vliv také větší zájem řidičů o další připojištění, například pro rozšířené asistenční služby, pojištění střetu se zvěří nebo proti případům vandalismu.

„Nárůst cen povinného ručení je pozvolný, zpravidla se meziročně jedná o zdražení kolem stovek korun. Výsledná cena ale u konkrétního vozidla závisí na jeho typu, stáří, věku a jízdní historii řidiče a také na tom, zda bydlí na vesnici, kde je menší provoz a pojištění je tak pro něj levnější než pro ty, kteří bydlí v hustě obydlených oblastech,“ vysvětluje Tereza Procházková, produktová manažerka internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky

Od března také vstupují v platnost některé novinky týkající se povinného ručení. Poslanci je totiž před koncem loňského roku nestihli schválit. Pokud legislativním procesem projdou, pak počítají s pojištěním dalších kategorií vozidel. Návrh zákona stanovuje, že povinné ručení musejí mít sjednaná i vozidla, která jsou rychlejší než 25 km/h, případně než 14 km/h a zároveň váží přes 25 kg.

„Typově se jedná o elektrické koloběžky, segwaye, zahradní traktůrky, golfové vozíky či sněžné skútry. Zajímavostí je, že v české legislativě zatím neplatí povinnost pojištění elektrokol, zatímco v Německu tato povinnost platí. Doporučuji tedy podívat se, u jaké kategorie vozidel je nutné pojistku mít, pokud chci vyrazit například sportovat do okolních států,“ vysvětluje Zdeněk Novák, jednatel srovnávače pojištění Porovnej24.cz.

Pokuty půjdou za držitelem vozu

S novelou zákona by pak měly přijít i další změny, zvyšuje se například zákonný limit pojistného plnění ze 35 milionů na 50 milionů. Pojišťovny klienty nemusí o tomto kroku vždy informovat, u stávajících smluv bude limit navýšen automaticky. Změna nastává také v případě pokut za nepojištěné vozidlo. Ty nově půjdou za držitelem vozidla místo jeho vlastníka.

Nejdřív od začátku září 2024 také nebude nutnou součástí dokumentů k pojištění auta zelená karta a nebude ani vyžadována při silniční kontrole. Informace o pojištění budou k dispozici online, v databázi České kanceláře pojistitelů, a to od doby platnosti pojistné smlouvy.

„K tomu budeme muset zajistit okamžité přenosy dat mezi námi, pojišťovnou a Českou kanceláří pojistitelů. Pojištění bude nutné ihned zaplatit, jinak nebude platné. Pro okamžitou platnost bude proto nejvhodnější platba kartou online,“ uzavírá Novák z Porovnej24.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Zima: Tři nejdůležitější pravidla, která vám zachrání život

Vidět a být viděn V zimním období bývá snížená viditelnost a jsou zhoršené povětrnostní podmínky, proto je nutné být opatrnější a  dostatečně…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies