*

Nejdůležitější změny a novinky v pravidlech silničního provozu


Dne:24.02.2013 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Povinné výměny řidičských průkazu a odebrání řidičského průkazu v exekuci

Pokud stále vlastníte řidičský průkaz vydaný v letech 2001 nebo 2002, jste povinni si je vyměnit do 31. 12.2013. Pozdě podané žádosti budou podléhat správnímu poplatku. Od 1. ledna 2013 je rovněž možné odebrat v exekučním řízení řidičský průkaz osobě, která neplatí alimenty. V zákoně je pro některé osoby, např. profesionální řidiče výjimka.  Pokud tato osoba prokáže, že k uspokojování základních životních potřeb svých a osob, na které má vyživovací povinnost, potřebuje řidičské oprávnění, bude mu exekuční příkaz zrušen.

Konec osoby blízké

Od 19. ledna 2013 již není možné uvádět osobu blízkou při řešení přestupků. Při řešení správního deliktu ve standardní lhůtě bude požadována pouze finanční sankce, nikoliv odebrání trestných bodů z bodového hodnocení řidiče.

Opatření proti tajným závodům

Řidič nesmí použít vozidlo na dálnici, silnici nebo místní komunikaci k účasti na sportovních nebo podobných akcích v případě ohrožení bezpečnosti silničního provozu. V případě porušení mu může být vozidlo zabaveno na 48 hodin.

Měření rychlosti obecní policií

Od letošního roku již neplatí povinnost, aby byl úsek pro měření rychlosti označen značkami. To platí i pro stacionární radary. Počítejte s tím, že počet měřených úseků se zvýší.

Věk k získání řidičského oprávnění

a) 15 let, jedná-li se o skupinu AM,
b) 16 let, jedná-li se o skupinu A1,
c) 17 let, jedná-li se o skupiny B1 a T,
d) 18 let, jedná-li se o skupiny A2, B, B+E, C1 a C1+E,
e) 21 let, jedná-li se o skupiny C, C+E, D1, D1+E,
f) 24 let, jedná-li se o skupiny A, D a D+E.

Řidičské oprávnění skupiny A může být uděleno i osobě, která dosáhla věku 21 let, pokud je řidičské oprávnění omezeno jen na tříkolová motorová vozidla a osobě věku 20 let, pokud je tato osoba nejméně 2 roky držitelem řidičského oprávnění pro skupinu A2.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Znáte pravidlo dvou sekund? Může vám zachránit život

"O naší bezpečnosti za volantem rozhoduje doslova každý okamžik a každý metr. Apelujeme na všechny řidiče, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost mezi vozidly,"…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt