Elektrokola jsou čím dál oblíbenější, ale mnoho seniorů zaplatí životem


Dne:31.03.2023 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 2

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Elektrokola si kupuje čím dál víc seniorů, příliš jich ale zaplatí životem

Nejen starší lidé dnes využívají výhod kol s elektrickým pohonem, ovšem také přibývá úrazů a smrtelných nehod. Projekt Ne-riskuj se zaměřuje právě na seniory, protože každý druhý usmrcený cyklista na elektrokole byl starší 65 let.

"Ježdění na elektrokolech se stává populárnějším, přičemž se odhaduje, že se v současné době prodává přibližně jedna třetina elektrokol z celkového objemu prodeje všech bicyklů. Průměrná cena elektrokol se snižuje, dnes se pohybuje mezi 45 000 až 65 000 Kč, což je nižší než v minulosti," uvádí BESIP ke kampani Ne-riskuj aneb škola ebiku.

Elektrokola se stala oblíbenou náhradou klasického kola především pro starší generace, protože umožňují ujet delší vzdálenost s menší námahou a dostat se i do nepřístupnějších lokalit. Nicméně to také přináší nová rizika. Podle statistik jsou nehody na elektrokolech stále častější, zejména u seniorů.

Z celkového počtu nehod cyklistů na elektrokolech bylo 58 % dopravních nehod bez vlivu jiného účastníka silničního provozu. Téměř třetina cyklistů na elektrokolech zemřela vlastním zaviněním v důsledku jízdy nepřiměřenou rychlostí a 19 % pak v důsledku nevěnování se řízení. 79 % zemřelých na elektrokolech nemělo cyklistickou přilbu. Každý druhý usmrcený cyklista na elektrokole byl ve věku 65+. Nehody cyklistů ve věku 65+ vykazují téměř 2,4krát vyšší závažnost než nehody cyklistů do 64 let. V průměru je to 18 usmrcených osob na 1000 osob.

Nejvíce úmrtí je nad 60 let

Moderátor Jan Rosák a MTB profesionál Richard Gasperotti se v každém díle seriálu podívají na různé situace, se kterými se mohou cyklisté setkat, a ukážou, jak se s nimi správně vyrovnat. Každý díl bude zaměřen na specifickou problematiku elektrokol, například tunning, rychlost, akcelerace, nebo nošení cyklistické přilby.
 
Vedoucí BESIPU Tomáš Neřold dodává: „seriál edukativních spotů s tímto zaměřením velmi dobře zapadá do akčního plánu BESIP, protože podíl elektrokol v silničním provozu roste a senioři jsou tou nejzranitelnější skupinou. Statistiky ukazují, že na kole je nejvíce úmrtí a těžkých zranění právě ve věkové skupině nad 60 let, zejména kvůli tomu, že starší člověk hůře nese následky pádu či kolize. Elektrokola navíc mají svá specifika, se kterými je dobré se seznámit.“
 
Premiéra prvního dílu je plánovaná na 12.4. na webu projektu a na Seznamu. „Snažili jsme se vytvořit nenásilnou formou takového kapesního průvodce pro všechny, kteří potřebují poradit s nákupem, servisem a následně s jízdou na elektrokole,“ dodává Daniel Vičan režisér a autor projektu.
 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Podhuštěné pneumatiky

Věděli jste, že podhuštěné pneumatiky se mohou zahřát až na teplotu 80°C? Pokud máte správně nahuštěnou pneumatiku, můžete si všimnou, že po zastavení je na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt