Nejčastější příčiny dopravních nehod, aneb Jak jezdit bezpečně?


Dne:13.08.2021 | autor: placená inzerce

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Nejčastější příčiny dopravních nehod, aneb Jak jezdit bezpečně?

Kdykoliv usedáme za volant, bereme na sebe riziko, že by mohlo dojít k dopravní nehodě, ať už naší nebo cizí vinou. Stačí nedostatek spánku, spěch nebo špatné soustředění a od havárie nás dělí jen samotné štěstí.

Právě proto jsme povinni vyřídit si povinné ručení, ze kterého pojišťovna zaplatí škody, které bychom v případě zavinění dopravní nehody způsobili. Platbě pojistného se sice nevyhneme, jeho cenu však můžeme ovlivnit.

V první řadě se nabízí možnost si jednotlivé nabídky porovnat, a to velmi komfortně prostřednictvím portálu kalkulackapojisteni.com. Mimo to můžeme nehodám vědomě předcházet, a tak získat cenné bonusy, které nám poslouží jako sleva. 

Jak se ale nehodám vyvarovat? Dobrým základem je znalost nejčastějších důvodů, proč k nim vůbec dochází, a na takové situace si dávat pozor.

Oči neustále na silnici

Když zazvoní telefon, myslíte si, že pár vteřin nepozornosti vám nijak neublíží. Stejná myšlenka vás možná napadne i při ladění rádia, rozhovoru se spolucestujícím nebo otočením na děti, které obývají zadní sedačky.

Nicméně právě takové momenty bývají nejkritičtější a způsobují největší množství dopravních nehod. Na silnici vše probíhá rychleji a reakce opožděná jen o sekundu může mít ošklivé následky.

Absolutní pozornost je pro bezpečné cesty naprosto zásadní a měla by být zaměřena vždy jen na to, co se děje na silnici – tedy před vozem, případně ve zpětných zrcátkách. 

Rychlost v souladu povětrnostními podmínkami

Když je jasný den a dobrá viditelnost, možná si troufnete šlápnout na plynový pedál a cestovat vyšší rychlostí než obvykle. Jak ale reagujete, když vám počasí naopak nepřeje? Necháte se pohánět netrpělivostí, nebo raději zpomalíte a držíte se svých bezpečných limitů?

Déšť, mráz, mlha nebo rozbitá vozovka – to vše jsou dobré důvody k tomu, abyste při jízdě zvolnili tempo a nepřeceňovali své síly. Auto se za takových podmínek může chovat nepředvídatelně, což často vede k haváriím.

Přednost podle předpisů

Komplikované křižovatky dovedou pěkně zavařit i zkušeným řidičům. Když se k nervozitě přidá netrpělivost, je zaděláno na velký problém. Zmatečné projíždění křižovatkami bez toho, aniž by řidiči dali přednost těm, kteří na ni mají právo, nemívá hezké následky.

Značky, semafory a okolní vozidla, včetně městské hromadné dopravy, je třeba pečlivě sledovat. I za sebevětšího provozu je lepší vyrazit, až si budete jistí, než podstoupit riziko, že způsobíte kolizi.

Nyní už víte, jaké chyby dopravní nehody nejčastěji způsobují – o tom, jak při nich postupovat, se můžete dočíst v tomto článku. Nyní už je jen na vás, jak zodpovědně za volantem budete jednat. Vždy je ale třeba si uvědomit, že neohrožujete pouze sebe, ale i každého dalšího řidiče, se kterým se na silnici potkáte.

zdroj foto: fotobanka Pexels

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Náledí a námrazu na silnicích zvládnete nejen s vhodným obutím

„V roce 2019 bylo v důsledku vlivu námrazy, sněhu a náledí evidováno celkem 4 085 nehod. Usmrceno při nich bylo 11 lidí, těžce zraněno 51 lidí, více než 1…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2022 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt