Podzimní mlhy, listí na silnici či aquaplaning. Na co si dát pozor?


Dne:29.10.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Podzimní mlhy, listí na silnici či aquaplaning. Na co si dát během podzimní jízdy pozor?

Aquaplaning, nízké slunce, mlha, spadané listí a zvěř. Podzim je v plném proudu a řidiči se mohou setkat s nástrahami, které jsou pro toto roční období typické. 

Aquaplaning 

Aquaplaning může vzniknout, když je na silnici velké množství vody. Vzorek pneumatiky ji pak nestíhá všechnu odvést, a kolo tím ztrácí kontakt s vozovkou. Auto se tak stává neřiditelným a může se dostat do smyku. 

Co s tím? Pokud je na silnici velké množství vody, zpomalte. Pokud už k aquaplaningu dojde, sešlápněte spojku, nebrzděte a držte oběma rukama pevně volant ve směru jízdy. 

Nízké slunce

Na podzim zapadá slunce dříve a i přes den se pohybuje níže než v létě. Tím se výrazně zhorší podmínky viditelnosti a můžete lehko přehlédnout například chodce jdoucího po silnici. 

Co s tím? Počítejte s možnou zhoršenou viditelností na silnicích. Čelní sklo svého auta mějte vždy čisté, a to i zevnitř. Mějte také správně nastavenou výšku sedadla, snižujete šanci na to, aby Vás nízké slunce oslnilo. 

Spadané listí

Zbarvené popadané listí dokrášluje podzimní krajinu. Pokud ale leží na silnici, může klouzat a být velmi nebezpečné.

Co s tím? Předvídejte. Pokud vjíždíte do míst, kde je silnice pokryta silnou vrstvou spadaného listí, zpomalte, zabráníte tím nebezpečí smyku. 

Zvěř

Lesní zvěř se chystá na zimu a tradičně tak na podzim roste počet střetů zvěře s auty. 

Co s tím? Kolem lesů se pohybujte se zvýšenou pozorností, hlavně po ránu a navečer. Když spatříte zvíře na silnici, zachovejte klid a brzděte. Nezapomínejte, že lesní zvěř se většinou pohybuje ve stádu, zvíře tedy velice pravděpodobně není u silnice samo. Pokud už střetu nelze zabránit, nikdy nestrhávejte řízení! Mimo silnici Vám hrozí mnohem větší nebezpečí.

Mlha

Mlhy nejsou na podzim žádnou vzácností.

Co s tím? Pokud vjíždíte do mlhy, přepněte z denního svícení na potkávací světla a zapněte své mlhovky, jinak se pro ostatní stáváte neviditelným. Po projetí mlhy mlhová světla opět vypněte, mohou jinak nepříjemně oslnit řidiče jedoucí za vámi. 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Kdo jede až k začátku zúžení, nepředbíhá ve frontě! Naopak, chápe pravidlo ZIP

Pravidlo ZIPu má za úkol zvýšit plynulost provozu, aby nedocházelo k dopravním zácpám v hustém provozu v místech, kde se snižuje počet jízdních pruhů. Laicky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt