Podzimní mlhy, listí na silnici či aquaplaning. Na co si dát pozor?


Dne:29.10.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Podzimní mlhy, listí na silnici či aquaplaning. Na co si dát během podzimní jízdy pozor?

Aquaplaning, nízké slunce, mlha, spadané listí a zvěř. Podzim je v plném proudu a řidiči se mohou setkat s nástrahami, které jsou pro toto roční období typické. 

Aquaplaning 

Aquaplaning může vzniknout, když je na silnici velké množství vody. Vzorek pneumatiky ji pak nestíhá všechnu odvést, a kolo tím ztrácí kontakt s vozovkou. Auto se tak stává neřiditelným a může se dostat do smyku. 

Co s tím? Pokud je na silnici velké množství vody, zpomalte. Pokud už k aquaplaningu dojde, sešlápněte spojku, nebrzděte a držte oběma rukama pevně volant ve směru jízdy. 

Nízké slunce

Na podzim zapadá slunce dříve a i přes den se pohybuje níže než v létě. Tím se výrazně zhorší podmínky viditelnosti a můžete lehko přehlédnout například chodce jdoucího po silnici. 

Co s tím? Počítejte s možnou zhoršenou viditelností na silnicích. Čelní sklo svého auta mějte vždy čisté, a to i zevnitř. Mějte také správně nastavenou výšku sedadla, snižujete šanci na to, aby Vás nízké slunce oslnilo. 

Spadané listí

Zbarvené popadané listí dokrášluje podzimní krajinu. Pokud ale leží na silnici, může klouzat a být velmi nebezpečné.

Co s tím? Předvídejte. Pokud vjíždíte do míst, kde je silnice pokryta silnou vrstvou spadaného listí, zpomalte, zabráníte tím nebezpečí smyku. 

Zvěř

Lesní zvěř se chystá na zimu a tradičně tak na podzim roste počet střetů zvěře s auty. 

Co s tím? Kolem lesů se pohybujte se zvýšenou pozorností, hlavně po ránu a navečer. Když spatříte zvíře na silnici, zachovejte klid a brzděte. Nezapomínejte, že lesní zvěř se většinou pohybuje ve stádu, zvíře tedy velice pravděpodobně není u silnice samo. Pokud už střetu nelze zabránit, nikdy nestrhávejte řízení! Mimo silnici Vám hrozí mnohem větší nebezpečí.

Mlha

Mlhy nejsou na podzim žádnou vzácností.

Co s tím? Pokud vjíždíte do mlhy, přepněte z denního svícení na potkávací světla a zapněte své mlhovky, jinak se pro ostatní stáváte neviditelným. Po projetí mlhy mlhová světla opět vypněte, mohou jinak nepříjemně oslnit řidiče jedoucí za vámi. 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Malé ohýnky jsou rizikovější: Pravidla pro bezpečné pálení čarodějnic

"Malé ohýnky často představují větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky. Je to hlavně proto, že velká vatra, která doprovází…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2022 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt