*

Jak předcházet únavě za volantem


Dne:30.09.2015 | autor: Kamil Štajgl | Galerie (1)

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Při dlouhých cestách, ale nejen při nich, se můžete dostat do fáze, kdy na vás padne únava, ztratíte plnou koncentraci a může dojít k nejhoršímu. Proto si přečtěte pár rad, jak předejít možnému nebezpečí a úspešně dojet do cíle.

Jak se únava za volantem projevuje

U každého jedince se příznaky únavy mohou pohybovat různě a roli hraje především doba jízdy, čas jízdy a sehrát roli může iu fakt, že máte vůz s automatickou převodovkou. Nejčastěji se únava dostaví po ujetých zhruba 180 km. Začíná to typickým zíváním, dále ztrátou plné koncentrace na řízení a také okamžiky, kdy často mrkáte, abyste udrželi oči otevřené. Nejhorší období přichází večer a nedej bože tehdy, když ještě vyjíždíte na cesty neodpočatí. Pokud přemýšlíte, jak automatická převodovka souvisí s únavou za volantem, hovořím z vlastní zkušenosti, kdy cestuji až 320 km a v podstatě za celou dobu jízdy nemusím řešit nějaké řazení, podřazování, prostě vy takřka jen řídíte a to ještě třeba máte zapnutý tempomat. Rázem se dostáváte do stavu, kdy nic neděláte, jen sledujete vozovku a po určité době jízdy cítíte, že začínáte být z únavy ospalý. V tomto případě už byste měli v hlavě zapnout vykřičník, sjet na nejbližší možné odpočívadlo a trošku se protáhnout.

Zacvičte si

Není vyjímkou, že se během jízdy mohou dostavit bolesti v oblasti krční páteře, šíje nebo v bederní části zad. Je to další ze znaků blížící se únavy. Pro všechny případy je tedy nutné zastavit a vyzkoušet si pár dobrých cviků, které vám uleví a trošku dodají energie. Začněte třeba s uvolněním šíjového svalstva, pomalými úklony hlavy do stran. Opakujte několikrát za sebou. Zkusit můžete i kroužení ramen dopředu a dozadu nebo pár předklonů a záklonů s propnutými pažemi. Někdo rád i pár dřepů, ani ty neuškodí. Cviky ale dělejte pomalu, nesmí být trhavé. Stojíte-li u benzínové pumpy, jděte dovnitř a něco si kupte na dodání energie. Pomáhá i to, když očima různě vybíráte po regaléch něco dobrého k snědku, čímž je procvičujete. Nezapomeňte na pravidelné dodávání tekutin a klidně si i po pár hodinách opět naplánujte přestávku.

Předvídejte

Pozor si dejte i na ostatní řidiče, které míjíte na silnici. Předvídejte a buďte ostražití. jedete-li za dodávkou nebo kamionem z jiného státu, řekněte si otázku, zda dotyčný nejede dlouho, měl nějakou přestávku, atd. V tomto ohledu byste měli najít vhodné místo k předjetí dotyčného nebo se držet v dostatečné vzdálenosti za ním.

Galerie - Jak předcházet únavě za volantem

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Začátek automobilky Lamborghini

Věděli jste, že zakladatel automobilky Lamborghini, pan Ferrucio Lamborghini, začal jako první vyrábět klimatizace a zemědělskou techniku, konkrétně…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt