*

Češi dbají na bezpečnost dětí v autě


Dne:31.07.2014 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Češi dbají na bezpečnost dětí v autě

Že českým řidičům a řidičkám není lhostejná bezpečnost svých dětí při cestování, hovoří poslední statistiky, kdy bylo v loňském roce zjištěno při dopravních nehodách pouze 32 případů z celkových 2 726, ve kterých nebylo dítě umístěno v dětské autosedačce.

Jenže, ačkoliv většina motoristů má dětskou autosedačku, stále je jejich problémem nejen správná montáž v autě, ale i vhodný výběr vzhledem k dítěti a typu vozidla. Lidé často zapomínají na to, že dětská autosedačka se musí vybírat podle věku a váhy dítětě, případně i typu vozidla. Když už se jim povede koupit ideální autosedačku, další chybou je špatná montáž v autě. Často se stává, že sedačka není pevně „sevřena“ bezpečnostními pásy proti jakémukoliv pohybu, dále je dítě v dětské sedačce nesprávně upevněno, kdy má volné popruhy. Všechny tyto věci mohou vést k vážnému zranění dítěte."Případy, kdy dítě není za jízdy připoutáno v dětské autosedačce, jsou spíše ojedinělé, nejedná se o nijak dramaticky rozšířený jev," říká tiskový mluvčí Policejního prezídia České republiky Jozef Bocán. "I s použitím autosedaček však zaznamenáváme autonehody s těžšími i lehčími zraněními dětských spolujezdců. Těch lehčích zranění bylo vloni celkem 475, těžce zraněných dětí pak bylo 15," dodává Bocán.

Češi u sedaček podceňují mnoho aspektů

Velkým problémem u lidí je zvolit tu nejvhodnější a nejbezpečnější autosedačku. Často jsou v jejich hledáčku levnější sedačky bez ohledu na jejich specifikaci. Jednoduše si řeknou, že autosedačku mají a tak jsou z obliga, ale tímto svým jednáním ohrožují především své děti. Autosedačka by se měla vybírat homologovaná a podle výšky a velikosti dítěte. Dalším důležitým aspektem je správná tvarovost a uzpůsobení do konkrétního vozidla. Většina řidičů to však řeší nákupem univerzální autosedačky. „Nejvíce se prodávají univerzální modely autosedaček, které splňují více váhových, respektive věkových kategorií, což má příznivý vliv na pořizovací náklady. Výběr věkově a výškově specializovaných sedaček s instalací proti směru jízdy, jak je tomu zvykem například v severských zemích, zatím u nás zůstává v pozadí,“ hodnotí nákupy českých rodičů Ondřej Pilecký ze společnosti Babypoint.

K lepšímu výběru vhodné dětské autosedačky může pomoct i nedávný test autosedaček 2014, který provedl německý autoklub ADAC.

Zdroj foto: foter.com

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Ojeté zimní pneu mají v létě horší vlastnosti než letní

Víte, že opotřebované zimní pneumatiky jsou v létě na vozovce více nebezpečné než opotřebované letní pneumatiky? Vyplývá to z testu Autoklubu ČR. Zatímco v…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt