*

Bezpečnost dětí je na prvním místě - kompletní test autosedaček


Dne:30.06.2014 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Jistě mi dáte za pravdu, že s příchodem vlastních dětí do vašeho života se okolní svět stal jaksi nebezpečnější než dřív. Člověk najednou vidí potencionální nebezpečí na každém kroku, a tak není divu, že požadavky na kvalitní dětskou autosedačku jsou nekompromisní a velmi přísné, přesto je z čeho vybírat.

Co všechno by měla autosedačka splňovat

Německý autoklub ADAC se proto rozhodl podat rodičům při tomto důležitém a nesnadném výběru pomocnou ruku, a připravil komplexní zátěžový test pro celkem 28 dětských autosedaček. Modely byly testovány ve všech váhových kategoriích, a to z hlediska bezpečnosti, manipulovatelnosti a ergonomie, dále pak na přítomnost škodlivých látek, hygienickou údržbu a zpracování.

Test ukázal absolutního vítěze, celkově autosedačky obstály

Ukázalo se, že dvě třetiny testovaných výrobků ve zkouškách obstály dobře nebo lépe. Nejlepší hodnocení získala dětská autosedačka Recaro Privia & Recaro Fix určená pro děti v rozmezí 0 až 1,5 roku a s omezením hmotností do 13 kg. Kritéria bezpečnosti dokonce přesáhla. S ohledem na novorozeneckou kategorii má klasický kolíbkovitý tvar, je lehká a v kombinaci s nástavcem isofix se s ní velmi snadno manipuluje, stačí pouze kolíbku ukotvit nebo naopak jednoduše vyjmout, zatímco základna zůstává napevno v autě. Není třeba ani použít bezpečnostní pás. Za dobré byli dále označeny dětské sedačky Bebé Confort Pebble & 2way Fix, Concord Airsafe, Concord Airsafe & Airfix, Cybex Aton, Cybex Aton Q & Aton Q Base-fix, Besafe iZi Go X1, Besafe iZi Go X1 Isofix, Kiddy Evolution Pro 2 & Isofix-Base 2, Kiddy Evolution Pro 2, Recaro Privia a Bébé Confort Pebble.

V dalších kategoriích odborníci doporučují:

0 – 4 roky nebo hmotnost do18 kg - Concord Ultimax.2 nebo Römer Max-Fix 2.

1 – 4 roky nebo hmotnost 9 – 18 kg - Oder Chicco Oasys 1 Isofix, Migo Saturn & Solar a Migo Saturn.

4 – 12 let nebo hmotnost 15 - 36 kg) - Römer Kidfix XP.

Nevyhovující byl pouze jediný typ, objevil se v kategorii pro nejmenší

Každý test se dělá právě proto, aby odhalil nebezpečí. Model ABC Design Risus & Risus nesplnil požadavky v rámci testování odolnosti při čelním a bočním nárazu a byla tak jako jediná označena jako nevyhovující.

Na co si dát pozor při koupi autosedačky pro děti

Každá autosedačka musí být homologována. K tomu vám pomůže přítomnost značky R44-04 nebo R44-03 a zkontrolujte také číslo zkušební značky. Je důležité, aby vybraný splnil test bočního nárazu. Než sedačku koupíte, nechte si dobře vysvětlit, případně přímo názorně ukázat upevnění do auta a sedačku nejprve otestujte, zda ván vyhovuje. Aby mohla sedačka správně fungovat, musí být stabilní a správným způsobem doplněná o bezpečnostní pás. Proto nepodceňujte instrukce v návodu.

Zdroj foto: foter.com/subewl

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Jedete autem na dovolenou? Dávejte pozor na mikrospánek

V období prázdnin vyráží hodně lidí na dovolenou autem. Cesta je většinou dlouhá a bez pravidelných přestávek hrozí řidičům mikrospánek. Co znamená tento…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt