*

Alkohol za volant nepatří. Podívejte se, jak dlouho vydrží kolovat v těle


Dne:11.03.2020 | autor: placená inzerce

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Alkohol za volant nepatří. Podívejte se, jak dlouho vydrží kolovat v těle

Také patříte mezi ty, kteří si na výletě dají pár piv a říkají si, že do té doby, než nasednou do auta, tak se vše spálí? Jak dlouho tělu trvá odbourat alkohol, a je možné to nějak urychlit?

V případě odbourávání alkoholu hraje roli mnoho faktorů. Záleží na pohlaví, hmotnosti jedince, objemu krve, a dokonce i na věku. Samozřejmě hrají roli i vedlejší faktory, tedy to, jak tělo samotný alkohol snáší. Tolerance alkoholu je u každého jedince odlišná.

Pokud se budeme bavit o průměrných hodnotách, pak můžeme říci, že jedno půllitrové, desetistupňové pivo z těla vyprchá přibližně za 1 hodinu a 20 minut v případě muže, v případě ženy jsou to téměř 2 hodiny. Jak to? Muži totiž odbourávají cca 0,1 – 0,2 promile za hodinu, u žen je to o 13 – 15 % méně.

A lze jeho spalování v těle nějak urychlit? Žádné odborné rady nenajdete. Odborníci se shodují, že není žádný běžný způsob, jak urychlit odbourání alkoholu. Na vše existují babské rady, a v tomto případě je nejčastější rada „Dej si kafe.“ K tomu, abyste z těla odbourali ovšem i trochu alkoholu, musíte vypít litry kávy. 

Dalšími radami je ledová sprcha nebo šťáva z citronu. Tyto rady ovšem přichází obvykle ve chvíli, kdy už jsme přesáhli 1 promile a hrozí příchod kocoviny neboli střízlivění. Je to stav, ve kterém způsobují toxické látky v alkoholu silnou dehydrataci, žaludeční potíže a bolest hlavy. Pomáhá tedy dostatečně pít a zajisti přísun vitamínů. Tyto rady ovšem nepomáhají rychleji odbourat alkohol, pouze zmírňují následky jeho toxicity pro naše tělo.

A jak tedy spolehlivě vědět, zda můžete řídit? Nejspolehlivější je v tomto případě alkohol tester, který lze pořídit již od pár stokorun. Ty levnější můžete mít kdykoliv při sobě a měří obvykle do 1,5 promile. Dražší přístroje mohou měřit až do 10 promile a mají také vyšší citlivost (cca 0,1 ‰).

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Rozdíl v rychlosti 10 km/h je ve městě osudový

Víte, že rozdíl v brzdné dráze u osobního auta jedoucího 50 a 60 km/h je 9 metrů, tedy více než délka dvou obvykle širokých přechodů pro chodce. V praxi to…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt