Chystáte se k moři? Zrádné zpětné proudy vás mohou stát život


Dne:30.06.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: Novinky

Chystáte se k moři? Zrádné zpětné proudy vás mohou stát život

Mnozí turisté stále netuší, jak nebezpečné a zrádné mohou být zpětné mořské proudy (rip currents). Přitom každoročně kvůli nim přijdou o život stovky lidí. Zpětné proudy se mohou vyskytovat jak na širém moři, tak přímo u pobřeží. Obvykle plavce zanášejí daleko do moře, kde brzy podlehnou vyčerpání. Největší chybou je, pokud zpanikaříte a snažíte se co nejrychleji dostat zpátky na břeh. Jak se tedy zachránit? Podívejte se na video.

Do zpětného proudu se dostanete lehce, ani nebudete vědět jak. Sice budete plavat směrem k pobřeží, ale proud vás bude odnášet dál do moře a pobřeží se vám bude i přes veškerou snahu vzdalovat. V takové chvíli nemá smysl se zpětný proudem bojovat, nepřeplavete ho, jen se vysílíte.

K pobřeží musíte obloukem

Pravidlo číslo jedna proto zní: Počkejte si na okamžik, kdy zpětný proud zeslábne, plavte do strany a udržujte si pobřeží na levé nebo pravé straně. Zpětný proud bývá obvykle široký kolem třiceti metrů, takže se z něj poměrně brzy dostanete. Zpátky k pobřeží potom plavte obloukem.

"Tyto proudy mají několik tajemství, jejichž znalost člověku zachrání život. Zaprvé mají vždycky omezenou šířku (nejvýše desítky metrů). Zadruhé jsou obvykle vidět, když víte, co hledat (buď se v nich nelámou vlny nebo je v nich zjevně tmavší voda od zvířeného písku). Zatřetí mají omezenou délku směrem do moře, kde ztrácí sílu. A začtvrté trvají v konkrétním místě po omezenou dobu několika minut," říká Roman A. Masaryk, který nebezpečí zpětných proudů poznal na vlastní kůži a rozhodl dělat osvětu na Facebooku. Pozvolná pláž je podle něj během větších vln mnohem nebezpečnější než pláž s prudkým přístupem do vody.

Na videu vám zkušený instruktor ukáže, jak ani on nemá proti zpětnému proudu žádnou šanci a jak se z něj dostat:

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Reflexní pásek zvýší viditelnost na trojnásobek

Víte, že použití obyčejného reflexního pásku v nočních hodinách na neosvětlené komunikaci zvýší vaši viditelnost až trojnásobně? Reflexní vesta pak bezmála…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies