Na dálnicích se konečně objeví značky STOP PROTISMĚR


Dne:19.02.2019 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 1

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Na dálnicích se konečně objeví značky STOP PROTISMĚR

Tragické nehody z posledních dnů, při kterých řidiči vjeli do protisměru na dálnici (článek a fotografie najdete zde), přiměly ministerstvo dopravy plánovat osazení značek STOP PROTISMĚR, které umístí na vytipovaných rizikových místech na českých dálnicích letos na jaře.

BESIP Ministerstva dopravy ve spolupráci s dopravní policií, Ministerstvem vnitra a Ředitelstvím silnic a dálnic nyní řeší umístění značky STOP PROTISMĚR ve vytipovaných rizikových místech na dálnicích. První značky by se mohly objevit během jara.

Podle šéfa BESIP Tomáše Neřolda je nejdůležitější, aby se řidič nesnažil na dálnici auto otočit, pokud se v protisměru ocitne: „Nejen, že se to nesmí, ale je to především mimořádně riziková akce, která vzhledem k rychlosti projíždějících vozidel může mít fatální následky.“

Pokyny BESIP

1) Okamžitě zastavte na krajnici, ideálně na levé vedle nejpomalejšího jízdního pruhu, pokud to však možné není, pak neriskujte a zastavte co nejblíže středovému pásu dálnice.
2) Zapněte varovné blinkry, ať je vaše auto více vidět.
3) Utečte z vozidla v reflexní vestě za svodidla. Bohužel i správně odstavené vozidlo představuje vysoké riziko srážky.
4) Volejte linku 158 a informujte policii o své poloze, vyčkejte do jejího příjezdu.

Pokud člověk jede po správné straně komunikace a spatří vozidlo jedoucí v protisměru, měl by se okamžitě obrátit na Policii ČR a sdělit jí jeho polohu.

Detekce vozidel v protisměru

Na dálnicích funguje systém detekce vozidel v protisměru, čidla jsou nainstalovaná na mýtných bránách. Když zaznamenají vůz jedoucí v opačném směru, tak se spustí poplach v centrále Ředitelství silnic a dálnic a řidičům se na elektronických infotabulích v daném úseku zobrazí varovná zpráva.

„Když řidič zaregistruje zprávu o vozidle v protisměru, měl by zvýšit pozornost, zpomalit a zařadit se do pravého jízdního pruhu,“ dodal Neřold.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Jak ovlivní brzdnou dráhu na sněhu pneumatiky?

Na délku brzdné dráhy má kromě rychlosti a povrchu vozovky také velký vliv hloubka dezénu. Minimální hloubka dezénu je v ČR stanovena zákonem pro zimní…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt