Nové pravidlo pro záchranářské uličky řidiči chápou. Podívejte se na video od záchranky


Dne:16.11.2018 | autor: Monika Vojáčková | Hradec Králové | Rating šoku: 1

Region: Královéhradecký kraj

Město: Hradec Králové

Datum nehody: 15.11.2018, další nehody ze dne 15.11.2018, dopravní nehody dnes

Zdroj: ZZS KHK

Nové pravidlo pro záchranářské uličky řidiči chápou. Podívejte se na video záchranky

Záchranná ulička, jízdní pruh pro záchranáře, bezpečnostní koridor, pás života. Všechna tato slovní spojení označují jednoduché pravidlo pro řidiče, které může zachránit život při dopravní nehodě nebo jiné krizové situaci. Od října 2018 nově platí, že řidiči v kolonách či zácpách musí vytvořit záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Záchranná služba Královéhradeckého zveřejnila video z aktuální nehody, jak by taková ulička měla vypadat.

"Děkujeme řidičům, kteří dnes dopoledne na dálnici D11 vzorně umožnili průjezd naší sanitce k dopravní nehodě," zveřejnili ve čtvrtek záchranáři z Královéhradeckého kraje video na svém Facebooku.

Česká republika změnou zákona sladila pravidla vytváření uliček pro záchranáře s pravidly fungujícími v Německu, Rakousku a brzy i na Slovensku. Nyní tak musí řidiči uhýbat doprava ve středním a pravém krajním jízdním pásu a v  nejrychlejším jízdním pruhu musí uhnout doleva. Záchranářská ulička se tak vytvoří ve středním pruhu.

„Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích,“ stojí v novele zákona, kterou letos v srpnu schválil senát a která začala platit v říjnu.

Záchranné složky mohou používat modrý i červený maják

Za neoprávněný vjezd do uličky může řidič dostat pokutu až 2 500 korun. Novela zákona také nově umožňuje vozům integrovaného záchranného systému využít k modré barvě na výstražném majáku i barvu červenou, a to kvůli lepší viditelnosti. 

"Žádný domácí výzkum k dispozici nemáme, ale rakouský autoklub ÖAMTC uvádí, že vytvořený koridor napomáhá snížit dobu dojezdu potřebné pomoci na místo neštěstí až o 4 minuty! Šance vážně zraněných na přežití se zvyšuje až o 40 procent. Ostatně záchranáři mohou spěchat i k někomu, kdo je v nouzi někde jinde," uvádí na svém webu Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Pozor na adventní věnce. Loni v plamenech zemřelo 9 lidí a 124 se jich zranilo

"Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří.…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt