*

Telefonování za jízdy zpomaluje reakce řidičů stejně jako alkohol


Dne:10.03.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: ČAP, BESIP

Telefonování za jízdy zpomaluje reakce řidičů stejně jako alkohol

Víte, že nejčetnější příčinou dopravních nehod je nevěnování se řízení? Necelých 20 procent řidičů způsobí nehodu, protože nedává pozor, velmi často se věnuje namísto řízení mobilnímu telefonu. Přitom telefonování za jízdy vám  zpomalí reakce o celých 10 procent! Podle statistik ministerstva dopravy se jedná o třetí nejčastější přestupek českých řidičů, po překročení rychlosti a nepřipoutání se. 

Podívejte se na video z kampaně nazvané Nepozornost zabíjí, kterou uspořádala Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s dopravní policií Policejního prezidia ČR a BESIP Ministerstva dopravy ČR. Kampaň sází především na emoce, protože ukazuje děti, jichž se případné zranění či smrt rodičů dotýká nejvíce. 

Nejenže počty dopravních nehod a jejich následků v důsledku nevěnování se řízení v posledních letech stoupají (jen za rok 2017 zemřelo na českých silnicích 65 osob v důsledku nepozornosti za volantem), ale zároveň se výrazně proměňuje i chování řidičů za volantem.

„Každodenně vídáváme řidiče, kteří při řízení vozidla drží mobilní telefon a telefonují nebo píší zprávy, čímž se nesoustředí na dění v silničním provozu,“ komentuje aktuální situaci na silnicích Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.

Telefonování řidiče ovlivní podobně jako alkohol

Z pohledu bezpečnosti je řidič během telefonování ovlivněn zhruba stejným způsobem, jako kdyby měl 0,8 promile alkoholu v krvi.

„Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje,“ dodává Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu BESIP Ministerstva dopravy ČR.

Řidiči na českých silnicích způsobí ročně až deset tisíc škod z povinného ručení, jejichž příčinou je používání mobilního telefonu za volantem. Škody jdou podle informací pojišťoven až do výše 550 milionů korun.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Od pondělí hrozí pokuta, nezapomeňte na elektronickou dálniční známku

Nedělí 31. ledna po čtvrtstoletí definitivně končí éra papírových dálničních známek. Do konce ledna platily ještě staré roční. Nově už budou dálnicím vévodit…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt