Za posledního půl roku zemřelo při nehodách nejméně lidí v historii


Dne:28.07.2021 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 1

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Za posledního půl roku zemřelo při nehodách nejméně lidí v historii

Od ledna do června letošního roku zemřelo na českých silnicích 200 lidí, což je o 10 procent méně než v roce 2020. Podle BESIP se jedná o historicky nejnižší hodnoty, zejména významný je pokles u těžce zraněných osob.

V období leden až červen 2021 bylo v důsledku dopravních nehod usmrceno 200 (meziročně o 22 méně, tj. -9,9 %) a těžce zraněno 645 osob (meziročně o 204 méně, tj. -24,0 %).

„Snížení počtu obětí a těžkých zranění na historická minima je jedním z mála pozitiv, které můžeme přičíst pandemii koronaviru. Po rozvolnění opatření počet obětí v květnu značně narostl, v červnu se nárůst zpomalil. Rozhodující nyní bude, jak se nám podaří udržet bezpečné silnice během letních prázdnin, kdy na silnicích umírá dlouhodobě nejvíce osob. Všechny řidiče a řidičky proto prosím, aby postavili na první místo život svých blízkých a ostatních, kteří se na silnici pohybují, nenechali se strhnout k agresivní jízdě a plně se věnovali řízení,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Nepřiměřená rychlost je nejtragičtější příčinou nehod

Rychlost patří k nejvýznamnějším faktorům ovlivňujícím závažnost dopravních nehod. Dopravní nehody v důsledku nepřiměřené rychlosti se často pojí rovněž s nepozorností, nezkušeností řidičů, ale také intoxikací alkoholem.

V důsledku nepřiměřené rychlosti bylo v uplynulých šesti měsících usmrceno 78 a těžce zraněno 195 osob, na všech usmrcených tak činil podíl této příčiny 39 %, na těžce zraněných pak 30 %.

BESIP Ministerstva dopravy spolu s Českou asociací pojišťoven a Policií ČR vede od května letošního roku kampaň „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“, jejíž součástí je i projekt 13 MINUT. V rámci kampaně vznikl také stejnojmenný dokument Víta Klusáka 13 MINUT, který v červnu uvedla Česká televize.  

Třetina mrtvých se nepřipoutala

Ze 117 usmrcených v automobilech (pozn. osobních a nákladních) v uplynulém půlroce nebylo připoutáno bezpečnostním pásem 42 osob, tj. 36% podíl. 

Z 282 těžce zraněných v automobilech nebylo připoutáno bezpečnostním pásem 63 osob, tj. 22% podíl. V uplynulých 3 letech (2018-2020) nebylo v automobilech připoutáno 27 % usmrcených (248 z 931) a 18 % těžce zraněných (455 z 2 578). 

„Jakkoli lze letošní historická minima jak v oblasti usmrcených, tak těžce zraněných hodnotit pozitivně, 36% podíl usmrcených nepřipoutaných osob v automobilech je alarmující. V souvislosti s uvedenými tragickými následky nehod, důrazně apeluji na všechny cestující ve vozidlech – jak řidiče, tak spolujezdce, aby používali základní bezpečnostní prvek, tzn. bezpečnostní pás ne proto, že jim hrozí sankce, ale proto, že mohou přijít o to nejcennější,“ uvádí Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělené BESIP Ministerstva dopravy.

„Z analýzy dopravních nehod vyplývá, že se častěji nepoutají spolujezdci vzadu. Spolucestující na zadních sedadlech neohrožují jen sami sebe, ale také cestující na předních sedadlech – zvyšuje se totiž pravděpodobnost vzniku vážných zranění nejen samotného nepřipoutaného pasažéra, ale také posádky na předních sedadlech.“

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Rozdíl v rychlosti 10 km/h je ve městě osudový

Víte, že rozdíl v brzdné dráze u osobního auta jedoucího 50 a 60 km/h je 9 metrů, tedy více než délka dvou obvykle širokých přechodů pro chodce. V praxi to…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt