Řidič, který v Adršpachu zabil dva horolezce, dostal pět let - Adršpach


Dne:23.03.2023 | autor: Monika Vojáčková | Hradec Králové | Rating šoku: 2

Region: Královéhradecký kraj

Město: Hradec Králové

Místo: Adršpach

Datum nehody: 22.3.2023, další nehody ze dne 22.3.2023, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Řidič, který v Adršpachu srazil a smrtelně zranil horolezce, dostal pět let - Adršpach

Okresní soud v Náchodě poslal devětatřicetiletého Jana Č. na pět let do vězení za to, že loni v srpnu autem srazil dva chodce v Adršpachu a od nehody ujel. V té době byl v podmínce za podobný delikt za smrt seniorky z roku 2016. Znalci zjistili, že řidič jel v obci rychlostí 83 až 88 km/h a že sražená dvojie mužů šla prostředkem silnice, uvádí server iDNES.cz. 

Kromě nepodmíněného trestu má Jan Č. uložen zákaz řízení na osm let a musí uhradit nemajetkovou újmu kolem 10 milionů korun. Jeho auto propadlo státu. 

Nehoda se stala 22. srpna večer u horního parkoviště v Adršpachu. Na následky zranění zemřeli dva horolezci, majitelé outdoorové firmy ve věku 29 a 49 let. Jeden podlehl zraněním na místě, druhý ve vrtulníku.

„Je mi to strašně líto, nemělo se to stát, Adršpachem jsem projížděl asi šest sedm let každý den a vím, že každou sezonu tam projde denně 2,5 nebo až 3 tisíce lidí. Provoz tam řídí hasiči, policie, strážníci, večer se to tam uklidňuje, a když prší, návštěvnost je minimální, asi 500 lidí. Ten den pršelo, mě by nenapadlo, že mi někdo vleze do silnice,“ řekl obžalovaný u soudu. 

Vypil jsem tři piva

Jan Č. se přiznal, že vypil tři piva. Pak v noci projížděl Adršpachem, aby si vyzkoušel tuning na svém autě. Viděl, že silnice přes obec je prázdná. V tu dobu však podle kamerových záznamů už horolezci, kteří předtím popíjeli v hospodě a podle znalce byli středně opilí, šli vesnicí i s ukradenou dopravní značkou. Řidič se s autem otočil a za pár minut se vracel zpět. Na rovince u turistických parkovišť se s vozem rozjel, jenže v tu dobu oba muži v tmavém oblečení stáli i se značkou ve vozovce.

„Byl to mžik, když se to stalo. To jsem jel a najednou proti mně značka zákaz vjezdu. Možná jsem viděl jednoho člověka, o dvou jsem nevěděl a najednou rána. Věděl jsem, že mám zákaz řízení, v tu chvíli jsem nebyl schopen zastavit,“ řekl Jan Č., který nyní pobývá ve věznici v Pardubicích.

Předseda senátu Jiří Kučera zhodnotil, že nejzávažnější bylo ublížení z nedbalosti. Přihlédl k tomu, že šofér překročil téměř dvojnásobně povolenou rychlost v obci, řídil opakovaně přes zákaz a z obav z postihu odjel, aniž obětem pomohl.

Již v minulosti za volantem usmrtil

„Není ale možné nereflektovat polehčující okolnosti. Obžalovaný od počátku spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení, svého činu litoval. Řekněme, že šanci zabránit fatálním následkům neměl v daném případě jen on, ale i chodci, kteří už tím, že se pohybovali prostředkem silnice, mohli na blížící se vůz reagovat vhodněji než tím, že zůstali stát vprostřed jízdního koridoru vozidla,“ zdůvodnil soudce Jiří Kučera, podle nějž však přitěžující okolnosti převážily.

Jan Č. má v evidenční kartě řidiče na dvě desítky záznamů. V minulosti byl za obdobnou trestnou činnost již odsouzen. Podmínku dostal za to, že v listopadu 2016 při couvání v Červeném Kostelci v důsledku nepozornosti porazil autem seniorku. Žena se těžce zranila na hlavě a v nemocnici později zemřela. Muž za to dostal v roce 2017 patnáct měsíců vězení s odkladem na pětiletou zkušební dobu a také pětiletý zákaz řízení.

Ten však podle zjištění soudu nedodržoval. Ve zkušební době byl dvakrát odsouzen kvůli tomu, že dál šoféroval. Spáchal také tři přestupky. Okresní soud v Náchodě loni v září přeměnil Janu Č. podmínku na trest vězení, v té době už pobýval ve vazbě kvůli nehodě v Adršpachu.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Zima: Tři nejdůležitější pravidla, která vám zachrání život

Vidět a být viděn V zimním období bývá snížená viditelnost a jsou zhoršené povětrnostní podmínky, proto je nutné být opatrnější a  dostatečně…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies