*

Řiďte bezpečně. Poradíme, jak toho docílit.


Dne:07.03.2016 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Řiďte bezpečně. Poradíme, jak toho docílit.

Velký počet autonehod na silnicích je způsoben chybami ze strany řidičů. Do nejrizikovější skupiny patří mladí řidiči bez zkušeností. Každý řidič musí začít sám u sebe a dostatečně vyhodnotit svoje schopnosti. Bezpečná jízda je tzv. jízda defenzivní. Dodržujte hlavní zásady.

Jezděte opatrně

Hlavní pravidlo zní – neřiďte pod vlivem alkoholu nebo drog. Drogy a alkohol zhoršují reakce, odhad vzdálenosti rychlosti a plno dalších jiných důležitých schopností. Také neřiďte, pokud jste plní emocí. Dále neřiďte unavení. Jestli únavu cítíte, zastavte a udělejte si menší přestávku. A řídíte-li, nenechte se ničím rozptylovat a plně se věnujte řízení. Ve shrnutí, jezděte tak, abyste se nedostali vy ani vaše vozidlo k limitu svých možností.

Vždy jezděte podle dopravních předpisů

Nikdy nezapomínejte na bezpečnostní pásy! Ty vám v případě nehody mohou zachránit život. Dále v žádném případě nepřekračujte povolenou rychlost a nesnažte se závodit s ostatními řidiči na silnicích. Za zhoršených podmínek vaši rychlosti přizpůsobte tak, abyste mohli včas reagovat na nečekanou situaci. Nejezděte rychle tam, kam nevidíte. Dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vaším vozidlem a autem jedoucím před vámi.

Bezpečně předjíždějte

Předjíždějte pouze v místech, kde je přerušovaná čára. Ve zpětných zrcátkách se vždy ujistěte, že právě někdo nechce předjet vás. Předjíždění dejte najevo zřetelně a hlavně včas směrovými světly, ať mohou reagovat další řidiči. Nepředjíždějte v nepřehledné situaci, nebo pokud nemáte dostatečný rozhled a nejste si jisti.

Technický stav vozidla

Pravidelně si nechte zkontrolovat brzdy a vyměňujte brzdovou kapalinu. Udržujte dostatečné množství chladicí kapaliny a oleje. Před jízdou zkontrolujte vnější osvětlení a čistotu vozidla, abyste ulehčili viditelnost ostatním řidičům. Nezapomeňte na pravidelnou výměnu gumy stěračů. Kontrolujte vzorek pneumatik. A hlavně absolvujte s vozem povinné pravidelné technické kontroly.

Křižovatky a semafory

Nikdy nejezděte na červenou. Ani v případě, že máte pocit, že vše stihnete v klidu projet. Raději si počkejte na další zelenou. Před zastavením na červenou sledujte také situaci za vámi. Sledujte značky před křižovatkou. Buďte připraveni na netaktní řidiče, i když pravidla budou v danou chvíli hovořit ve váš prospěch.

Zdroj foto: pixabay.com

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Řidiči s praxí do 5 let jsou nejrizikovější

Víte, že nejčastějším viníkem dopravních nehod jsou řidiči s praxí do 5 let? Například v roce 2013 zavinili na českých silnicích 29% všech dopravních nehod,…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt