Řidič na Náchodsku srazil opilého muže, šel neosvětlený po silnici - Česká Skalice


Dne:23.11.2022 | autor: Monika Vojáčková | Galerie (3) | Hradec Králové | Rating šoku: 2

Řidič srazil v uplynulých dnech neosvětleného chodce na Náchodsku mezi obcemi Česká Skalice a Zlič. Osmadvacetiletý chodec neměl reflexní prvky a šel neosvětlěný po silnici, navíc u něj orientační dechová zkouška kázala 2,28 promile alkoholu v dechu. 

"Osmadvacetiletý muž měl jít v půl šesté večer neosvětlen a bez reflexních prvků po vozovce. Řidič vozidla zřejmě nepřizpůsobil rychlost své jízdy a chodce přehlédl, následkem čehož došlo ke střetu. U řidiče byla provedena dechová zkouška na alkohol přístrojem Dräger, jejíž výsledek byl negativní. Dechová zkouška na alkohol u 28letého chodce ukázala hodnotu 2,28 promile alkoholu v dechu," upřesnila mluvčí policie Lucie Konečná.  

Jako zázrakem nebyl při nehodě nikdo zraněn. Taková srážka ale většinou dopadá fatálně, chodci patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. „Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích.

"Za snížené viditelnosti a v noci platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě," vysvětluje mluvčí policie. 

Reflexní prvky jsou povinné

Viditelnost chodců lze zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení, nášivek a doplňků z fluorescenčních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat. 

Fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Reflexní materiály výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Člověk oblečený do oděvu s reflexními prvky je pro řidiče viditelný již na 200 metrů. Oproti tomu bílá barva je pak vidět na 3x kratší vzdálenost a tmavá barva dokonce ještě na 10x kratší vzdálenost. 

Podle zákona č. 361/2000 Sb. platí, že při snížené viditelnosti je povinné mimo obec nosit reflexní prvky!

"Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, budete dobře vidět za světla i za tmy. Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a jízdní kolo). Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky," radí policisté.

Galerie - Řidič na Náchodsku srazil opilého muže, šel neosvětlený po silnici - Česká Skalice

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Jedete autem na dovolenou? Dávejte pozor na mikrospánek

V období prázdnin vyráží hodně lidí na dovolenou autem. Cesta je většinou dlouhá a bez pravidelných přestávek hrozí řidičům mikrospánek. Co znamená tento…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt