Rány


Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Dle vzniku na:
a) řezné – s hladkými okraji, různě hluboké, bývá silnější krvácení
b) sečné – podobné řezným, ale hlubší, zranění vzniká větší energií, může zasahovat svaly, šlachy a kosti, bývá silnější krvácení
c) bodné – menší ranka na venek, může však pronikat hluboko do těla a tělních dutin a způsobit vnitřní poranění a krvácení, hloubka se těžko odhaduje, proto jsou velmi nebezpečné. Hloubku nikdy nezkoumáme, uvíznuté (zabodnuté) těleso nikdy nevytahujeme!
d) tržné a tržně zhmožděné – mají nerovné okraje, dochází ke ztrátě tkáně, méně krvácejí, vzniká nebezpečí infekce, hůř se hojí
e) pokousání – vždy hrozí nebezpečí tetanu, vztekliny nebo dalších infekcí, ránu vždy musí ošetřit lékař, na vyšetření má jít i původce
f) střelné - při průstřelu bývá místo vstupu projektilu menší než výstupu z těla (zde ztráty tkání), střelný kanál bývá vyplněn cizími tělesy nasátými střelou, krví, střelným prachem, je kontaminován různými mikroby, okolní tkáně jsou těžce popálené, zhmožděné až nekrotické. Poškození vnitřních orgánů a krvácení, při poranění plic PNO. Platí zde ohlašovací povinnost – každé střelné poranění i podezření na něj je nutné hlásit policii.

g) s cizími tělesy - volně ležící cizí tělesa lze šetrně odstranit, jinak se cizí těleso sterilně obloží, zajistí proti pohybu a rána se lehce čistě zaváže.
h) otrávené (kontaminované, zamořené) rány - přiložením méně zataženého zaškrcovadla mezi ránu a srdce se zabrání odtoku otrávené žilní krve do těla, čímž se mimo jiné zvětší krvácení a jed je vyplavován. Chemikálie z rány a jejího okolí se odstraní nejlépe proudem vody.

Důležité rady
Každá rozsáhlejší a hlubší rána vyžaduje odborné ošetření, a proto se při jejich ošetřování provádí pouze očistění okolí rány, zastavení krvácení, sterilní krytí a znehybnění. Rány – vyjma zcela povrchních odřenin, které lze omýt a desinfikovat, a hrubší předměty pro nebezpečí tetováže mechanicky odstranit – se nikdy nedezinfikují, nepřikládají se masti či zásypy. Části tkání oddělené od těla se sterilně zabalí, nepřímo chladí a odesílají s postiženým k odbornému ošetření.

Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové

Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Tvorba ledu na mostech a silnicích

Věděli jste, že se v zimě tvoří led na mostech dřív než je tomu na silnici? Čím to je? Na mosty ze všech stran působí chladnější vzduch a dříve tak…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies