První pomoc při úrazu elektrickým proudem


Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Při úrazu elektrickým proudem jednáme uváženě, účelně a rychle. Ale pozor! Zbrklostí můžeme ublížit nejen postiženému, ale i sami sobě. Vždy se přesvědčte, že vám nehrozí riziko úrazu.  

1. V prvním případě postiženého vyprostíme z dosahu elektrického proudu (vypneme hlavní vypínač, jističe, pomocí nevodivého materiálu buď odstraníme vodič nebo odtáhneme postiženého).


2. Ošetříme postiženého
a) pokud je postižený zcela při vědomí, bez dalších viditelných poranění, komunikuje a je v celkově dobrém stavu, uložíme jej pohodlně, uvolníme oděv, dbáme na tepelnou pohodu a pod dozorem ho necháme v klidu. Doporučíme mu lékařské vyšetření.
b) pokud je postižený při vědomí, ale má další přidružená (druhotná) zranění nebo popáleniny, voláme ZZS, ošetříme druhotná zranění, uložíme jej pohodlně, uvolníme oděv, dbáme na tepelnou pohodu a pod dozorem ho necháme v klidu do příjezdu ZZA.
c) pokud postižený jeví jakékoli známky poruchy vědomí, voláme ZZS, ošetříme případná druhotná zranění, uložíme jej pohodlně, uvolníme oděv, dbáme na tepelnou pohodu a pod dozorem ho necháme v klidu do příjezdu ZZA.
d) pokud je postižený v bezvědomí, uložíme jej do stabilizované polohy, voláme ZZS, ošetříme případná druhotná zranění, dbáme na tepelnou pohodu a pod dozorem ho necháme v klidu do příjezdu ZZA
e) pokud je postižený v bezvědomí a nedýchá, voláme ZZS a okamžitě začneme provádět umělé dýchání a nepřímou srdeční masáž.

 

Vždy dbejte na vlastní bezpečí! V případě úrazu vysokým napětím se k postiženému nepřibližujte, voláním zjistěte jeho stav a zajistěte další pomoc (hasiči, ZZS). Pamatujte, že elektrický proud může způsobit kromě poruch vědomí, dýchání a srdeční činnosti také těžké popáleniny až zuhelnatění, závažná vnitřní zranění, křeče a zlomeniny dlouhých kostí. Pád po zasažením el. proudem a ztrátě vědomí může způsobit další (druhotná) závažná zranění.

Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové

Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Jak ovlivní brzdnou dráhu na sněhu pneumatiky?

Na délku brzdné dráhy má kromě rychlosti a povrchu vozovky také velký vliv hloubka dezénu. Minimální hloubka dezénu je v ČR stanovena zákonem pro zimní…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt