První pomoc při dopravní nehodě


Dne:04.04.2021 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

První pomoc při dopravní nehodě

Poskytnout při dopravní nehodě první pomoc je pro zraněné klíčové, přesto mnoho lidí neví, jak vlastně na to. Podívejte se na správný postup, jak nezpanikařit a druhému zachránit život.

Zajištění místa nehody

Pokud na silnici uvidíte nehodu, je vhodné zastavit nejméně 50 metrů za místem nehody, rozsvítit výstražná světla, obléknout výstražnou vestu, vzít lékárničku, výstražný trojúhelník, eventuelně hasicí přístroj, umístit trojúhelník před místem nehody, vypnout zapalování, zajistit vozidlo proti pohybu, dbát na vlastní bezpečnost.

Volání zdravotnické záchranné služby

Jakmile zajistíte vozidlo a umístíte trojúhelník, volejte linku 155, případně 112. Operátorovi sdělte co se stalo, popište charakter nehody, co nejpřesněji určete místo nehody, uveďte počet postižených, věk a pohlaví, popis zranění a jejich stavu, sdělte své jméno a číslo telefonu. Pokud máte v telefonu nainstalovanou aplikaci Záchranka, použijte ji. Odešle Vaši aktuální polohu a spojí s operátorem 155.

Život zachraňující úkony

Zastavení silného krvácení - tlakový obvaz, prsty v ráně, výjimečně zaškrcovadlo, zakrytí pronikajícího poranění hrudníku.

Zjištění stavu vědomí

Oslovte zraněného, nebo s ním zatřeste. Pokud nereaguje na podnět (oslovení, zatřesení za ramena), je v bezvědomí. Tento stav je nutno urychleně řešit. 

  1. Uvolněte dýchací cesty záklonem hlavy a zvednutím brady.
  2. Pokud se postižený nachází ve vozidle, proveďte tento úkon tam.
  3. Pokud pacient normálně dýchá (stav dechu zjišťujeme pohledem, poslechem a vnímáním 10 vteřin; během této doby se musí postižený minimálně dvakrát nadechnout), ponechejte jej ve vozidle za stálého uvolnění dýchacích cest.
  4. Pokud nedýchá, nedýchá normálně nebo si stavem dechu nejste jisti, pokuste se postiženého z vozidla vyprostit.

Vyprošťování

Jen hrozí-li další nebezpečí, je-li blokován přístup k dalším poraněným, nelze-li poskytnout první pomoc na místě (např. resuscitace), vyproštění provádět co nejšetrněji, pokud zraněný dýchá, vyčkat raději na profesionální složky

Oživování (resuscitace)

Zahájit nepřímou srdeční masáží, 30 stlačeními uprostřed hrudníku frekvencí 100-120/min, hrudník stlačovat do hloubky 5-6 cm. 
Jste-li proškolený zachránce ochotný provádět umělé dýchání, dodržujte resuscitační poměr 30 stlačení : 2 vdechy.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Povinné ručení mírně zdraží, přibude pojistka pro elektrokoloběžky a segwaye

Pořád je to ale méně než v roce 2020, kdy byla průměrná cena za povinné ručení 4 500 korun ročně. Mírný pokles zaznamenaly ceny před dvěma lety, nyní ale…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies