Nezapomeňte přezout na zimní pneumatiky, ode dneška jsou povinné


Dne:01.11.2020 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Nezapomeňte přezout na zimní pneumatiky, ode dneška jsou povinné

Dnes opět začala platit povinnost mít na autě zimní pneumatiky, pokud se pohybujete na silnici se souvislou vrstvou sněhu, ledu či námrazy. Sledujte počasí ve svém regionu a přezujte včas na zimní, hloubka dezénu na pneumatickách by měla být alespoň 4 mm. 

Pneuservisy jsou otevřeny i v době epidemických omezení, nezapomeňte se objednat, zvláště, pokud se chystáte do horských oblastí. Již při poklesu teplot pod plus sedm stupňů je zimní obutí lepší než pneumatiky letní či celoroční.

V České republice platí povinnost používat zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V případě, že je na začátku úseku umístěna dopravní značka „Zimní výbava“, platí tato povinnost v uvedeném období vždy, bez ohledu na stav vozovky.

Během podzimních plískanic vás může často překvapit také aquaplaning, nízké slunce, mlha, spadané listí nebo zvěř. Tyto nástrahy jsou pro toto roční období typické. 

Pokud klesne teplota pod 7 stupňů Celsia, ztrácejí letní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 1,6 mm potřebnou pružnost a dochází ke snížení přilnavosti a tím pádem i k prodloužení brzdné dráhy. Na sněhu se délka brzdné dráhy na letních pneumatikách prodlouží zhruba o sedm metrů při padesátilkilometrové rychlosti. Na zledovatělé silnici zabrzdíte s letními pneumatikami o 11 metrů dále, a to stačí jet rychlostí 30 kilometrů za hodinu.

Kvalita pneumatiky klesá s hloubkou dezénu. Výška běhounu nové pneumatiky je zhruba 8 mm. Pokud je sjet na 6 mm, prodlužuje se délka brzdné dráhy o 20 procent, při sjetí na zákonnou minimální hranici 4 mm činí prodloužení až 50 procent! Obecně se tak doporučuje používat pneumatiky do pěti let od jejich zakoupení. 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Brzdná dráha při rychlosti 160 km/h

Možná jste již dříve zaznamenali návrh na zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnících ze stávajících 130 km/h na 160 km/h. Jaké to bude mít následky?…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt