Poučte se z chyb ostatních řidičů! Jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod?


Dne:25.02.2022 | autor: placená inzerce

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Poučte se z chyb ostatních řidičů! Jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod?

Ať už patříte mezi sváteční řidiče nebo na cestách trávíte pracovně téměř celý den, dopravní nehoda hrozí každému bez výjimky. To jasně vyplývá i ze statistik, které ukazují, že v České republice ročně dochází v průměru ke 100 000 dopravních nehod. 

Bohužel řada řidičů se vyhýbá zřízení havarijního pojištění, a to především kvůli vysoké ceně. Pokud chcete ušetřit jak na „havarijku“, tak na povinném ručení, vyplatí se tzv. anonymní kalkulačka povinného ručení, která vám pomůže najít tu nejlepší nabídku.

Dopravní nehody však neznamenají pouze finanční zátěž pro naši peněženku, ale často bohužel také celoživotní zdravotní následky, rozhodně se tedy nevyplatí je podceňovat. Pojďme se proto společně podívat na nejčastější příčiny dopravních nehod na českých silnicích.

Nesprávný způsob jízdy

První příčku s náskokem několika desítek procent obsazují nehody způsobené nesprávným způsobem jízdy. Pod tímto pojmem se skrývá vše, co bychom za volantem dělat neměli – u většiny řidičů je to však bohužel na denním pořádku.

Nejčastěji se jedná o telefonování, psaní zpráv, hledání na navigaci či třeba nastavování klimatizace. Pokud se tedy chcete vyhnout nehodě, v prvé řadě nechte podobné činnosti na později, případně je přenechte na spolujezdci.

Nedání přednosti

Nesoustředěnost za volantem souvisí i s druhou příčkou žebříčku. Přestože všichni teoreticky víme, kdy je třeba dát přednost, v praxi je to jiná pohádka. Ať už jde o zmatkování na křižovatce či přehlédnutí cyklisty, nedání přednosti může skončit smrtelnou nehodou.

Nepřiměřená rychlost

Nikoho asi nepřekvapí, že třetí nejčastější příčinou dopravních nehod je nepřiměřená rychlost. Nejen, že řidič může snadno ztratit kontrolu nad vozidlem, ale také se výrazně snižuje reakční doba, což je obzvláště nebezpečné především v obcích. Nejčastěji však z důvodu překročení povolené rychlosti dochází k dopravním nehodám v zatáčkách a na nepřehledných úsecích.

Co dělat v případě nehody?

Pokud se přeci jen stanete účastníkem dopravní nehody, je třeba především zachovat chladnou hlavu. Při pohybu kolem vozidla nezapomeňte na povinnou reflexní vestu, samozřejmostí by měl být také výstražný trojúhelník. 

Mnoho řidičů tápe především v otázce, kdy je vlastně vhodné k nehodě volat policii. Tu bychom měli volat v případě, že je účastníkem nehody třetí osoba nebo soukromý či veřejný majetek. Policii vytočte případně také v situaci, kdy je někdo zraněn nebo je škoda na vozidle vyšší než sto tisíc korun. V případě, že jste viníkem nehody, je nutné se následně obrátit na pojišťovnu, u které máte zřízené povinné ručení – jak si poradit s hlášením pojistných událostí vám poradí tento článek.

foto u článku: pixabay

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Při nákupu elektronické dálniční známky buďte pozorní, špatná SPZ je nevratná

Už skoro 700 tisíc řidičů si pořídilo novou elektronickou dálniční známku. Od 1. února 2021 se na dálnici budete moci vypravit už jen s ní. Koupit e-známku…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt