Nový bodový systém si chce došlápnout na piráty silnic a nešikanovat slušné řidiče


Dne:25.05.2020 | autor: Monika Vojáčková | Galerie (2)

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy připravuje nový bodový systém a velkou novinkou bude, že překročení rychlosti do 10 kilometrů za hodinu se nově nebude trestat. Naopak si chce více došlápnout na skutečné piráty silnic a zvýší pokuty i počet bodů pro řidiče, kteří překročí v obci rychlost o více než 20 kilometrů v hodině.

"Mírné překročení rychlosti do 10 km/h se občas přihodí každému z nás, třeba když rychle hledáme místo k zaparkování. Nově proto nechceme za toto překročení udělovat body. Ale více si došlápneme na skutečné piráty silnic! Vyšší sankce čekají na ty, kteří překročí v obci rychlost o více než 20 km/h," informují experti z Ministerstva dopravy České republiky.

Návrh novely zákona o silničním provozu (č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů) je připraven, předpokládané datum účinnosti novely je 1. ledna 2022.

"Naším hlavním cílem je zvýšit bezpečnost silničního provozu, protože dlouhodobě zaostáváme za ostatními evropskými zeměmi ve statistice zemřelých nebo těžce zraněných na silnicích," vysvětlují autoři novely.

Systém dvakrát a dost

Celý bodový systém chtějí po 14 letech fungování zjednodušit, a to na pouhé tři sazby bodů - dva, čtyři a šest bodů, a na čtyři pásma pokut. Počet bodů se nezmění, řidiči jich budou mít i nadále 12. 

Cílem je zpřísněním postihů závažných a vědomých činů zakročit proti pirátům silnic, snížením pokut za bagatelní přestupky nešikanovat slušné řidiče a zavést možnost nechat se informovat o stavu bodového konta pomocí SMS, e-mailu nebo datové schránky.

"Od roku 2017 se nedaří snižovat počet usmrcených lidí důsledkem dopravních nehod. Proto jsme připravili novelu, která závažné přestupky trestá systémem dvakrát a dost, protože řidič za porušení dostane 6 bodů. Typickým závažným přestupkem je řízení pod vlivem drog, alkoholu nebo překročení rychlosti o více než 50 km/h. Zvyšujeme také dobu, po kterou je řidiči odebrán řidičský průkaz. Nově to může být až na tři roky," uvádějí autoři novely.

Galerie - Nový bodový systém si chce došlápnout na piráty silnic a nešikanovat slušné řidiče

Nový bodový systém si chce došlápnout na piráty silnic a nešikanovat slušné řidiče
Ministerstvo dopravy
Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

První pomoc při dopravní nehodě

Zajištění místa nehody Pokud na silnici uvidíte nehodu, je vhodné zastavit nejméně 50 metrů za místem nehody, rozsvítit výstražná světla, obléknout…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt