Matka nechala batole v přehřátém autě půl hodiny. I pár minut může dítě zabít


Dne:23.07.2022 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 2

Matka nechala batole v rozpáleném autě půl hodiny. I pár minut může dítě zabít

I přes veškerá varování dělají rodiče stále stejnou chybu. V horkých letních dnech nechávají děti či domácí mazlíčky zamčené ve vozidlech. Jen za poslední týden řešili pražští záchranáři dva takové případy, vysvobodili například půlroční batole. I krátká chvíle v přehřátém autě může stát vaše dítě život. 

Pravděpodobně velkému neštěstí zabránili policisté, když ve středu rozbili okno vozidla s půlročním batoletem, jehož matka si dobrou půlhodinku zařizovala svoje věci. Netušila prý, že by se mohlo něco stát. Z preventivních důvodů pak bylo půlroční nemluvně odvezeno do nemocnice k vyšetření.

"Přestože to nejen my opakujeme pořád dokola, každý rok, zas a znovu, tak jsme tento týden vyjížděli ke dvěma případům dětí, které jejich rodiče nechali zamčené v autě. Také to nechápete? Bohužel je to ale realita," říkají záchranáři ze Zdravotnické záchranné službay hlavního města Prahy.


Pokud někdo nechá dítě, psa či jiné zvíře v horkém počasí v autě, závažně jej ohrožuje na životě. Ani stažené okno nepomůže. I když si říkáte, že odběhnete jen na pár minut, pro vaše dítě či domácího mazlíčka může být každá minuta život ohrožující. 

Dítě může ztratit vědomí a dostat křeče

"Dětem navíc nefunguje dostatečně termoregulace a jejich tělo se s takovými extrémními teplotami vyrovnává mnohem hůř než dospělý a zdravý člověk," varují záchranáři. Podle nich by děti neměly být v autě zavřené ani na jednu jedinou minutu.

U akutního přehřátí hrozí, že dítě ztratí vědomí, dostane křeče, nekontrolovatelné záškuby těla (jako při epileptickém záchvatu), může dojít k otoku mozku a může i zemřít!
 
"Mnozí z nás jsou také rodiče a víme, jaké je to nakupovat s rozmrzelým dítětem, které to nebaví. Ale ani zdaleka to nesnese srovnání s okamžiky, které zažijete v situacích, které jsme pospali výše, a s následnými celoživotními výčitkami," vzkazují záchranáři.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Už máte přezuto? Povinnost zimních pneu začíná dnes

Pneuservisy jsou otevřeny i v době epidemických omezení, přezujte zimní pneumatiky na vašich autech včas. "Již při poklesu teplot pod plus sedm stupňů je…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies