*

Motorkářů umírá čím dál víc, většina řidičů je před srážkou vůbec nevnímá


Dne:11.08.2020 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Motorkářů umírá čím dál víc, většina řidičů je před srážkou vůbec nevnímá

Motorkáři patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Letos už jich na silnicích zemřelo bezmála padesát a 228 motorkářů se při nehodách těžce zranilo. Nejrizikovější skupinou jsou řidiči motocyklů ve věku zhruba 35 až 45 let. Řidiči aut způsobí zhruba 40 procent nehod s motorkáři, přičemž 6 z 10 řidičů motocyklistu před střetem vůbec nevnímalo!

Oproti posádce v osobním autě není motorkář chráněný karoserií a dalšími bezpečnostními prvky. Během nehody dochází buď k vymrštění těla motorkáře na auto, překážku nebo sunutí těla po silnici. K poranění hrudi včetně páteře nedochází tak často ve srovnání s poraněním dolních a horních končetin.

Motocyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Jen v letošním roce už jich do konce července zemřelo 48 a 228 bylo těžce zraněno. Loni zemřelo na našich silnicích 91 motocyklistů. „To je velmi smutná bilance, která by nás neměla nechat lhostejnými,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Počet smrtelných nehod narůstá

Právě u smrtelných nehod motorkářů loni došlo k největšímu meziročnímu zhoršení (více než 40 procentní nárůst obětí oproti roku 2017). Souvisí to i se stále větší oblibou motocyklů, jejichž prodeje výrazně rostou.

„Letošní statistika smrtelných obětí a těžkých zranění u motorkářů zatím bohužel kopíruje loňský rok. Motocyklisté často podceňují rizikové situace, nepřizpůsobí rychlost stavu vozovky nebo situaci v provozu. Nejvíce vážných nehod se stává na silnicích druhé třídy, mimo město a často v zatáčkách,“ popisuje vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

Nejrizikovější skupinou jsou přitom řidiči motocyklů ve věku zhruba 35-45 let. Zároveň jde o řidiče, kteří jsou v řízení velkého motocyklu nezkušení, konkrétně o řidiče do pěti let praxe s řízením motocyklu. Právě na tuto skupinu nová kampaň především cílí.

Řidiči aut by měli být pozornější

Nutno ale konstatovat, že i řidiči aut by měli být k motorkářům pozornější a více s nimi na silnici počítat. Řidiči aut způsobí zhruba 40 procent nehod s motocyklisty.

BESIP letos odstartoval celostátní kampaň s názvem „LIMIT“ zaměřenou na bezpečnost motocyklistů. Hlavní tváří kampaně je motocyklový závodník Lukáš Pešek.  Cílem je poukázat na stále narůstající počet úmrtí na motorkách. Lukáš Pešek se na kampani podílí osobně v médiích i v terénu a bude dlouhodobě propagovat bezpečné chování na motocyklu. Součástí kampaně je i nový televizní spot.


 
„Na většinu motorkářů i řidičů doma čeká rodina nebo někdo blízký. To je hodně dobrý důvod dojet v klidu do cíle. Bohužel se ale někdy stává, že jezdec nasadí helmu a přestane přemýšlet. To pak může skončit hodně špatně,“ dodává Lukáš Pešek.
 
„Sázíme na to, že Lukáš Pešek bude mít autoritu v naší hlavní cílové skupině. Tedy u mužů nad 35 let, kteří mají silné ego, hotový názor, ale zároveň chtějí mít věci pod kontrolou. Lukáš na motorce strávil většinu svého života, a má tak vlastní cennou zkušenost, kterou může sdílet,“ říká vedoucí BESIPU Tomáš Neřold.

Nejčetnější faktory, které přispívají ke vzniku dopravních nehod motocyklistů:

- nepozornost řidiče motocyklu

- vysoká rychlost a nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky

- nezkušenost motocyklisty

- nesprávné vyhodnocení situace,

- vědomé nerespektování pravidel silničního provozu

- reakce v panice

Pouze při 4 z 10 střetů osobního vozidla s motocyklistou, vnímal řidič motorového vozidla motocyklistu ještě před samotným nárazem (6 z 10 řidičů motocyklistu před střetem vůbec nevnímalo).

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Začátek automobilky Lamborghini

Věděli jste, že zakladatel automobilky Lamborghini, pan Ferrucio Lamborghini, začal jako první vyrábět klimatizace a zemědělskou techniku, konkrétně…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt