*

K záchraně životů stačí 3 metry. Nástupní plocha není parkovistě!


Dne:30.10.2020 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

K záchraně životů stačí 3 metry. Nástupní plocha není parkovistě!

Ročně dojde k více než třem tisícům požárům domácností. Hlavně na sídlištích se ale hasičům často stane, že nemohou s těžkou technikou k požáru projet. Zablokováním příjezdu tak mohou bezohlední řidiči zapříčinit fatální následky, přitom stačí dodržet pravidlo tří metrů. "Když jde o život, tak už přeparkovat nestihnete. Myslete na to, když parkujete."

Nástupní plocha pro požární techniku navazuje na přístupovou komunikaci a slouží pro ustavení požární techniky v takové vzdálenosti od objektu (ideálně 4 až 6 metrů od paty objektu), aby bylo možné využít výškovou techniku k záchraně ohrožených osob nebo provést požární zásah z vnější strany budovy.

Často se ale stane, že hasičská auta nemohou projet mezi zaparkovanými auty nebo jim bezohlední řidiči blokují dokonce samotnou nástupní plochu. Nedávno se takový incident stal v září v Hradci Králové.

Jak správně parkovat?
- volný průjezd musí být minimálně 3 metry
- parkovat 5 metrů od hranice křižovatky
- neparkovat u hydrantů
- neparkovat na nástupních plochách
- nevytvářet pro hasiče slalom ze zaparkovaných aut

Zákon o požární ochraně v § 17, oddílu (3), odstavci d) ukládá fyzickým osobám v této souvislosti, že „fyzická osoba nesmí omezit nebo znemožnit použití označených nástupních ploch pro požární techniku“.

Za nedodržení těchto povinností lze uložit pokutu až do výše 25 tisíc korun. Při řešení přestupků spolupracuje hasičský záchranný sbor s Policií ČR a městskou policií, které jsou věcně příslušné k řešení nesprávného parkování motorových vozidel.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Jak připravit auto na dovolenou a jak předejít krizovým situacím?

Před cestou na dovolenou se doporučuje včas nechat auto prohlédnout v servisu. Odborníci odhalí a odstraní závady, které na první pohled nejsou vidět. Je třeba…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt