Místo hasicího přístroje speciální deka. Rychle uhasí požár a chrání před žárem


Dne:19.04.2024 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 1

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: Český rozhlas

Místo hasicího přístroje speciální deka. Rychle uhasí požár a chrání před žárem

Požár v domácnosti nyní pomůže rychle zlikvidovat speciální hasební deka, na které se podíleli také vědci z Univerzity Karlovy. Hasí požár a zároveň chrání, protože se sama nerozpálí.

Michal Jedlička z firmy Walk on Water předvedl vlastnosti hasební deky před pražským Karolinem, kde zapálil zkušební oheň v malém hrnci: „Budeme demonstrovat, jak jednoduše lze s dekou uhasit oheň. Je to litinový hrnec, do kterého jsme nalili asi litr heptanu.“

Oheň díky hořlavině okamžitě vzplál, ale během vteřiny byl pomocí deky opět uhašený. Deka Foga je velká zhruba metr krát metr a tenká asi dva milimetry. Vyrobená je ze 100% bavlny. Kromě toho je ještě namočena ve speciální suspenzi.

Deka chrání jako štít

Foga kombinuje dva přístupy k hašení, dusí požár a zároveň má i chladivý efekt. Ten zajišťuje unikátní roztok, který je napuštěný přímo v dece a vytváří takzvaný tepelný štít, protože nepropustí žár: „Tkanina je impregnovaná štítem, který se do ní vsaje – dostane se mezi jednotlivá vlákna a celou ji naimpregnuje,“ vysvětlil Michal Jedlička. 

Deka díky tomu ani bezprostředně po použití není na povrchu vůbec horká. „Testovali jsme ji v extrémních podmínkách, vystavili jsme ji 500 °C a vydržela pět a půl minuty. Na povrchu přitom měla teplotu 32, 33 °C, která vás nespálí,“ doplnil Jedlička.

Tepelný štít tvoří stabilizované nanočástice kovu. Deka odebírá teplo, odráží a absorbuje přes 90 procent žáru, což potvrdilo i několik zátěžových testů, včetně těch extrémních.

Vydrží i extrémní teploty

„Prováděli jsme je v našich laboratorních podmínkách, v chemické digestoři, kde plynový hořák se stabilním plamenem a teplotě kolem 900 stupňů,“ popisuje Lukáš Blaha, zkušební technik a garant oboru požární ochrany Strojírenského zkušebního ústavu v Brně.

V domácnostech nebo třeba gastro provozech by deka mohla nahradit hasicí přístroje. „Pokud s ním neumíte hasit, tak oheň neuhasíte. Deka má v tomhle výhodu. Když vám chytne v kuchyni pánvička, a to se stává často, vytáhnete deku, přehodíte a je po ohni.“

Odborníci ještě chystají mini verzi deky na hašení vzorků v laboratořích nebo větší verzi využitelnou třeba při evakuaci lidí z hořících budov.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Chystáte se k moři? Zrádné zpětné proudy vás mohou stát život

Do zpětného proudu se dostanete lehce, ani nebudete vědět jak. Sice budete plavat směrem k pobřeží, ale proud vás bude odnášet dál do moře a pobřeží se vám…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies