*

Málo nahuštěné pneumatiky zatěžují životní prostředí


Dne:20.04.2009 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Společnost Bridgestone v loňském roce provedla kampaň pod názvem „Přemýšlej, než vyjedeš”, během níž bylo ve 14 zemích EU zkontrolováno 31 178 osobních vozů.
Celá akce byla zaměřená na životní prostředí, které je zatěžováno nedostatečným dodržováním pravidel při huštění pneu na předepsaný tlak. Říkáte si, co je to za nesmysl? Čtěte dále! Tlak vzduchu v pneumatikách výrazně ovlivňuje velikost valivého odporu, který patří ke klíčovým faktorům určující velikost spotřeby paliva. V závislosti na typu vozovky a na jízdním stylu představuje valivý odpor 18 až 26 % celkové hodnoty jízdních odporů působících na vůz. Protože nízký tlak vzduchu v pneumatikách zvyšuje valivý odpor, ovlivňuje tím také spotřebu paliva a tím pádem i emise. Na základě všech údajů vyhodnotilo technické středisko Bridgestonu, že vozidla s podhuštěným pneu zbytečně spotřebují 3,9 miliardy litrů paliva v ceně 5,1 miliardy eur za jeden rok! Na to samozřejmě doplácí životní prostředí, protože se do atmosféry zbytečně vypustí 9,2 milionu tun CO2. Roční zvýšení je tedy o 3,45 g CO2/km u každého vozu, provozovaného na evropských silnicích.
Kampaň bude pokračovat i v tomto roce.

Zdroj:
www.autojob.cz

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Bezpečnostní pás v autě: Jak správně připoutat děti či těhotné ženy

Zlepšovadla nejsou bezpečná Lidi v autech často využívají různé prvky pro to, aby je bezpečnostní pás netlačil nebo aby obešli pípání auta z důvodu…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt