*

Lidé se bojí, že nedokáží správně poskytnout první pomoc


Dne:25.11.2016 | autor: Jan Prošek | Galerie (1)

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Je dokázalo, že mezi nejčastější příčiny, proč se lidé bojí při dopravních nehodách poskytnout první pomoc, patří pocit nedostatečných znalostí. Zároveň také panuje všeobecný strach, že poraněnému ještě více ublíží. V neposlední řadě jsou časté psychické zábrany manipulovat se zraněnými.

Podle informací zpravodajského serveru novinky.cz rovněž roste počet lidí majících strach, že se při poskytnutí první pomoci mohou nakazit nějakou infekční chorobou. „Obávají se také toho, že se stanou součástí vyšetřování nehody, což je vnímáno jako nepříjemné,“ doplnil k tématu dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský.

Evropské statistiky hovoří zcela odlišnou řečí. V nedávné době proběhl průzkum ve čtyřiadvaceti státech EU včetně České republiky. Průzkum probíhal slovní anketou a vyšlo z něho, že dvě třetiny oslovených by byli schopni a ochotni poskytnout v případě potřeby první pomoc. Jen pětina z nich měla ovšem skutečné znalosti, aby efektivní první pomoc mohla být provedena. V Česku 40 procent dotázaných umělo poskytnout správným způsobem masáž srdce a umělé dýchání.

Podle slov Budského je dalším problémem fakt, že mnoho lidí před poskytnutím první pomoci neustále zapomíná na zabezpečení místa dopravní nehody a v neposední řadě na vlastní bezpečnost. Jen ve velmi malém procentu případů si člověk poskytující první pomoc vezme reflexní vestu. Právě dopravní nehody vznikající v důsledku poskytnutí první pomoci bývají poměrně často daleko dramatičtější.

Této problematice se věnovala rozsáhlá kampaň nesoucí název „Ty to zvládneš“. Program vidělo více než dva a půl milionu lidí.  Čas ukáže, zda měla kampaň výrazný vliv na poskytování první pomoci. Již nyní je jasné, že to rozhodně nebylo zbytečné.

Galerie - Lidé se bojí, že nedokáží správně poskytnout první pomoc

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Únava způsobuje více nehod než opilost

Víte, že únava řidiče způsobuje mnohem více nehod než opilost. Odborníci na dopravní nehody zkoumáním zjistili, že pravděpodobnost smrtelné nehody v noci…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2022 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt