Na dálnici v protisměru? Během 24 hodin hned dvakrát a s fatálními následky - D5


Dne:15.02.2019 | autor: Monika Vojáčková | Galerie (3) | Plzeň | Rating šoku: 2

Region: Plzeňský kraj

Město: Plzeň

Místo: D5

Datum nehody: 14.2.2019, další nehody ze dne 14.2.2019, dopravní nehody dnes

Zdroj: Policie ČR, iDNES.cz

Během pouhých čtyřiadvaceti hodin se stalo hned několik nehod na českých dálnicích způsobených řidiči, kteří se vydali do protisměru. První případ velmi riskantní jízdy se stal ve čtvrtek 14. února 2019 odpoledne. Doplatil na ni senior v octavii, který vjel do protisměru na D5 a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným vozidlem. Zemřel v nemocnici, stav druhého řidiče je velmi vážný. Druhý případ se stal v pátek na dálnici D10 na Mladoboleslavsku, kde seniorka za volantem způsobila dvě lehčí nehody. Víte, jak se zachovat při podobné situaci?

„Starší muž bohužel svým velmi vážným zraněním v nemocnici podlehl. Stalo se to v noci na dnešek,“ sdělila v pátek pro iDNES.cz ke čtvrteční nehodě mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Gabriela Levorová. Dodala, že stav šestadvacetiletého řidiče z druhého vozu, který byl po nehodě v kritickém stavu, zůstává velmi vážný.

Nehoda se stala ve čtvrtek u Rokycan na dálnici ve směru na Rozvadov na 60,5 kilometru. Třiaosmdesátiletý řidič Škody Octavie na dálnici ujel několik kilometrů v protisměru (video octavie jedoucí v protisměru najdete zde), pak se čelně střetl s Peugeotem.

Podle jednoho z řidičů, který jel po dálnici směrem na Rozvadov a míjel se s protijedoucím vozidlem v levém pruhu, senior vůbec nebrzdil. „Myslím si, že vůbec nevěděl, kde jede. Možná ani nevěděl, že je na dálnici. Nejel ani pomalu, ani se nesnažil brzdit. Na poslední chvíli jsem strhl volant doprava a zpomalil jsem. Podruhé jsem se narodil. Kdybych uhnul o dvě tři sekundy později, byl jsem v něm,“ popsal nepříjemnou zkušenost Mirek Beňo.

Na řidiče v protisměru upozorňovali policisty ostatní šoféři. Jenže než stihly hlídky zasáhnout, stala se nehoda, kterou dále vyšetřuje policie.

Druhý případ se stal na dálnici D10

Páteční jízdu v protisměru na dálnici D10 má na svědomí jednaosmdesátiletá seniorka. Dechová zkouška na alkohol u ní byla negativní.

„Policisté přijali desítky oznámení od projíždějících řidičů o autě jedoucím v protisměru,“ sdělil mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa. Policie má podle něj evidované dvě lehčí nehody, které vůz v protisměru způsobil. Policistům se řidičku podařilo zastavit na 31. kilometru.

Co dělat, když se ocitnete na dálnici v protisměru?

Organizace BESIP vydala doporučení, jak se chovat v podobných situacích. Pokud se stane, že se řidič omylem ocitne na dálnici v protisměru, měl by okamžitě zastavit na krajnici v odstavném pásu a zapnout varovné blinkry. Neprodleně si nasadit reflexní vestu a co nejrychleji utéct za svodidla a volat policejní linku 158.

V žádném případě řidič nesmí pokračovat v jízdě a hledat nejbližší sjezd. V úvahu nepřipadá ani varianta, že by se motorista rozhodl auto otočit, to je příliš riskantní.

Galerie - Do protisměru na dálnici vjeli během 24 hodin hned dva senioři, jeden nepřežil - D5

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Podhuštěné pneumatiky

Věděli jste, že podhuštěné pneumatiky se mohou zahřát až na teplotu 80°C? Pokud máte správně nahuštěnou pneumatiku, můžete si všimnou, že po zastavení je na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt